Дни преди последното за годината издание на „КОД: Превенция. Сега е време, за да имаш време“, кампания, имаща за цел да повишава здравната култура на младите хора в България, разговаряме с Ива Филипова. Ива е първият в България фитнес треньор, специалист по упражнения при онкологични заболявания, сертифицирана като Cancer Exercise Specialist - CES от Cancer Exercise Training Institute, CETI USA.

Ива, напоследък много се говори и препоръчва повече физическа активност за хората с онкологични заболявания. Провеждани ли са клинични проучвания, доказващи ползите?

Физическата активност се препоръчва за всички хора като превенция на много заболявания като диабет, сърдечносъдови, белодробно и др., материята не е нова и препоръките не са поредният модерен тренд. Специално в онкологията, клиничните проучвания със спорт започват около 1980 г., дават изключително добър, обнадеждаващ и интересен резултат. Продължават до ден днешен, вече с по-тесни специфики откъм таргет групи, стадиране, тип заболяване и по-добра технология, разбира се. Резултатите от първото проучване са публикувани през 1988 г., в новосъздаден раздел в онкологията - Exercise Oncology, т.е. спортна онкология. Американският колеж по спортна медицина (ACSM) публикува първия общ гайдлайн за физическа активност на онкологични пациенти през 2009 г., три години по-късно започва и сертифицирането на спортни специалисти като Cancer Exercise Trainerот ACSM. Към лечението и грижата за пациента допълнително са включени кинезитерапевти, физиотерапевти и фитнес треньори. Cancer Exercise Training Institute CETI, от който съм сертифицирана аз е създаден малко по-рано, през 1995г. и към днешна дата участва в клинични проучвания за рак на гърдата, простата, бъбречни, белодробни, гинекологични и др., затова и учебниците ни се преиздават на всеки две години и държим изпит. Най-много проучвания са правени с пациенти с карцином на млечната жлеза и простата. Онкологията е необятен дял в медицината, правят се хиляди клинични проучвания, винаги излиза нещо ново според някое изследване и ние, спортните специалисти също трябва да имаме адекватни знания за да бъдем в помощ на пациентите. Спортната онкология я има от 36 г., не е нещо ново, трябва да се инвестира в здравето на хората и в обучението на спортни специалисти в България за да сме в крак с всички други по света. Не е редно в 21-ви век да имаме само един-двама треньора за цялата държава, които да работят с тези пациенти. Каквито и проучвания да се правят, колкото и да са добри резултатите от тях, когато няма обучени кадри, които да поемат онкологичните пациенти - не правим нищо конкретно, само си говорим хипотетично.

С какво редовната физическа активност помага на лечението и онкологичните пациенти?

Онколозите се срещат ежедневно с разтревожени и уплашени хора, думите “рак” и “химиотерапия” предизвикват страх и ужас в душата и съзнанието на почти всеки човек. Всяко едно лечение има физически и психологични странични ефекти, при всеки човек е различно, разбира се, но с помощта на редовната физическа активност могат да бъдат овладяни много от тях. Повече от 90% от хората се оплакват от умора, което води до заседнал начин на живот, особено по време на лечението. Това е един ужасен цикъл, аз го наричам “зловреден цикъл на умората”, не знаеш откъде точно тръгва. Заседналият начин на живот води до една обща и хронична умора, която вкарва тялото във физическа декондиция и неминуемо води до загуба на функции в даден етап от живота. Редовно се срещам с такива хора, искат да направят нещо за себе си, знаят че трябва, но са прекалено уморени или ги мързи да излязат от зоната си на комфорт или отлагат за по-натам, когато им мине лечението. Точно пациентите, които са на активно лечение трябва да спортуват поне два-три пъти седмично по 30 мин., физическата активност ще увеличи толерантността към медикаментите, ще повиши ефективността на лечението и ще подобри качеството им на живот. Спортът засилва и поддържа имунната система, подобрява кръвообращението, увеличава аеробния капацитет поддържа сърцето в добро състояние, увеличава мускулната маса, ускорява метаболизма, намалява мазнините, регулира хормоналния баланс и т.н. Положителните страни са много и затова има сериозни доказателства, включително за преживяемостта след заболяване. Пак според клинични проучвания, неспортуващите пациенти влизат в пъти повече пъти в болница, в следствие на страничните ефекти на лечението, което провеждат. За разлика от спортуващите, които имат значително физическо подобрение и в голяма степен са овладяли страничните ефекти, по-малко им се гади при химиотерапия, умората значително е намаляла, не губят мускулна маса и имат повече енергия за ежедневните си дейности. Физическата активност влияе положително и на психиката, когато онкологът има пациент, който спортува редовно, лечението минава по-леко и спокойно. Пациентът разбира и осъзнава какво му се казва, приема по-лесно диагнозата и мисли рационално, не е уплашен и стресиран, а точно обратното - спокоен, уравновесен и позитивен, защото спортът изгражда стабилна психика. Дебело искам да подчертая, че започването на какъвто и да е спорт не трябва да става без знанието и разрешението на лекуващия лекар - онколог, ако онкологът прецени, че е безопасно, време е да се потърси добър персонален треньор.

Кои спортове са безопасни? С какво да започне човек, който се лекува и никога не е спортувал?

Това е най-трудната част, да пребориш себе си, да стартираш процеса по изграждането на по-здравословни навици и да успееш да го направиш част от ежедневието си. Голям процент от хората, които се записват на някакъв спорт се отказват много бързо, трудно е да се изкоренят вредните навици. Сред онкологичните пациенти също има такива, на които даже е препоръчано от лекар да спортуват, осъзнават, че трябва да имат по-голяма физическа активност, но не могат да се преборят и си намират най-различни причини за да не започнат. Тогава идва на помощ треньора, с подходящите знания, аргументи и мотивация, но и ние не можем да помогнем, ако няма желание за промяна. По принцип, най-добрият спорт е този, който ти доставя удоволствие, но ако трябва да говорим от гледна точка на безопасност, рехабилитация и поддържка функциите на тялото ще изброя най-безопасните. Според клиничните проучвания, проведени през последните 20 г., се препоръчва ежедневен стречинг, йога, пилатес, плуване, аеробика, водна аеробика, джогинг и фитнес. В спортните занимания трябва да бъдат включени аеробни упражнения, упражнения за разтягане, мобилност, функционалност, сила и издръжливост. При всеки човек подходът и изготвената програма са индивидуални, в зависимост от физическото му състояние, медицинската история, тип лечение, стадий на заболяването и т.н. Универсална формула няма, гайдлайните за онкологични пациенти са само насока и препоръка, но спортните програми се изготвят индивидуално според нуждите на пациента. Строго препоръчително е когато се потърси треньор или групов инструктор да му се каже за онкологичното или друго заболяване. Спортните специалисти няма как да си свършим добре работата, ако не знаем пред какво сме изправени.

Разкажи ни малко повече за кампанията КОД: Превенция. Как стигнахте до идеята да я създадете?

Обикновено хората пропускаме профилактичните прегледи и отиваме на лекар чак когато положението не търпи отлагане, защото се страхуваме какво ще намерят докторите, а те винаги си намират по нещо. В незнанието или страха си пропускаме, или не обръщаме внимание на симптоматиката, която е червен флаг и често пъти вече е късно. Точно затова трябва да има повече информационни кампании и програми, повишаващи здравната култура и знанията на хората. Това е и причината да направим кампанията “КОД: Превенция. Сега е време, за да имаш време.” заедно с дирекция „Спорт и младежки дейности“ към Столична Община и фондация „Рестарт“, на която съм учредител. За наша голяма радост, намерихме прекрасни партньори в лицето на лаборатории Synevo, Централни хали, Kaufland Bulgaria и Darik Radio. Бих искала, ако позволите да им благодаря за подкрепата и ентусиазма, с който работят за кампанията. Дълбок поклон и благодарности за прекрасните български лекари, които отделят от времето си в почивните дни и работят за повишаване здравната култура на младите хора. “КОД: Превенция” се провежда всяка трета събота на сцена Централни Хали от 12.00 ч., където посетителите имат възможност да видят и чуят лекциите на двама водещи лекари с различни медицински специалности и да им зададат въпросите, които ги тормозят. Столична община осигурява за посетителите безплатни профилактични прегледи при специалисти, а от лаборатории Synevo всеки път имат ваучер за безплатни изследвания, свързани със съответните заболявания, фокус на изданието.

Последното за 2024-та година издание на “КОД: Превенция” ще се проведе на 14-ти декември, първи гост-лектор ще бъде д-р Мила Петрова, медицински онколог в МБАЛ Надежда. Д-р Петрова говори за онкофертилитета и проблемите, с които се сблъскват хората с онкологични заболявания, когато искат да имат дете, и как се процедира в такива случаи. Втората лекция ще е посветена на влиянието на спортна при онколигични заболявания, а удоволствието да я водя се пада на мен . Очакваме ви в 12.00 ч. на 14-и декември, в Централни Хали, ниво -1.