Как живее един български музикант в Германия? Владимир Кърпаров, музикант и композитор, разказа в изнесеното студио на предаването “Кой говори” по Дарик радио в Берлин за живота на българския музикант зад граница.
Кърпаров живее вече 25 години в Германия - 23 от тях е прекарал в Берлин, а преди това две години е живял и в Хамбург.
Той сподели как се е породила идеята да замине в чужбина.
“Имаше две опции някога - или човек да отиде да учи някъде, или да си гастарбайтер. Искаше ми се изляза от една плоскост, която ме беше погълнала. В България свирих 24:7 - записи, участия. Това беше супер, но беше рутина”, спомни си музикантът.

Така той отива в Хамбург, където следва в Музикалната консерватория.
“Беше голямо изживяване. Имах и достатъчно време за саксофона”, спомни си Владимир Кърпаров.
Точно тогава музикантът е започнал да композира джаз парчета с мотиви от българския фолклор. Той обаче определя това не като израз на носталгия към родината, а като зараждане на любов към музика, от която ти “настръхва кожата”.
Слушайте цялото интервю с музиканта в прикрепения звуков файл.
Още по темата
- Ива Таралежкова за „Джаз под звездите“: музика, атмосфера и магия под открито небе
- Симфониета Враца с известни джаз музиканти свири тази вечер L.O.V.E. „Приказка за любовта“
- Венци Мицов: Изкуството не съществува само, за да се хареса, а понякога и да ви се озъби и да ви каже, че нещата наоколо са грозни!
- Симфониета-Враца с известни джаз музиканти в L.O.V.E. „Приказка за любовта“

