1 млн. и 600 хил. фалшиви профили е изтрила компанията Мета през първите 4 месеца на тази година, голяма част от които всъщност са откраднати. Това обясни в интервю за Дарик специалистът по дигитален маркетинг Иво Илиев.
Най-често жертвите се провокират да кликнат върху линк, изпратен по имейл или като съобщение, който води до хакерския сайт. В зависимост от това за какво ще се използва откраднатия профил, хакерите решават дали да го преименуват, или не. Най-често профили се крадат от най-популярните социални мрежи Фейсбук и Инстаграм, но напоследък зачестяват кражбите и в Тик ток.
Бивш шеф в Twitter сподели опасения за сигурността
Да се внимава при отварянето на линкове, съветва Иво Илиев. Да го правим само ако сме сигурни от къде идва, а ако не сме – да не го отваряме.
Много е важно при кражба на профил да се защитат имейл адресите и другите профили на потребителя като незабавно се сменят паролите, поясни Иво Илиев.
България - на 10-о място в ЕС по достъп до бърз интернет
Обикновено се атакуват много профили, без да бъдат подбирани по определени критерии, както е и при телефонните измами. Най-често това става в най-популярните социални мрежи Фейсбук и Инстаграм, но напоследък зачестяват кражбите и в Тик-ток.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм