България е на финалната права пред присъединяването ѝ към еврозоната - естествена последица от членството ни в Европейския съюз. Превалутирането обаче е предпоставка за някои логични въпроси, които потребителите си задават.
Министерството на финансите и Българската народна банка вече стартираха информационен сайт - https://evroto.bg, посветен на въвеждането на еврото в България, който дава отговори на най-често задаваните сред потребителите въпроси по отношение на превалутирането.
Какво представлява превалутирането?
Превалутирането е промяната на паричната единица, в която е определена сума или стойност, от левове в евро с прилагане на официалния валутен курс и на правилата за закръгляване, установени в Закона за въвеждане на еврото в България. То се отнася до цените, депозитите, заемите, финансовите инструменти и други.
Как и къде ще обменяме левове в евро?
При влизането в еврозоната Българската народна банка ще обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс. А през първите 6 месеца след въвеждането на еврото банкноти и монети могат да се обменят безвъзмездно от левове в евро и в банките. В този период „Български пощи“ също ще обменя безплатно банкноти и монети от левове в евро само в населени места, където няма офиси или клонове на кредитна институция.
След изтичане на първите 6 месеца от въвеждането на еврото банките и „Български пощи“ ще начисляват такса за превалутиране. А след година тези институции могат да преустановят тази потребителска услуга.
Ще поскъпнат ли стоките и услугите?
Темата, която съвсем естествено най-много вълнува българите, е дали влизането в еврозоната ще се отрази върху цените на стоките и услугите у нас.
След превалутирането цените ще се обозначават едновременно и в левове, и евро за улеснение на потребителите. Това ще се случва в периода от първия месец след датата на влизане в сила на Решението за приемането на еврото до една година след въвеждане на еврото у нас. Задължително условие е двете цени да ясно, четливо, недвусмислено и лесно разбираемо изписани - с еднакъв размер на шрифта, посочват от Министерство на финансите и БНБ. Двете стойности - в лева и в евро, трябва да са поставени заедно. Крайната сума, която се заплаща от потребителя, също ще бъде представена и в двете валути в издавания фискален / системен бон.
Цените ще се формират по правилата за превалутиране и закръгляване.
Едновременното плащане в евро и в лева ще е възможно само през първия месец от датата на въвеждане на еврото в България. След изтичането на този период левът ще престане да бъде законно платежно средство на територията на страната.
Ако в този първи един месец на двойно обращение потребителят плаща в левове, рестото му се връща в евро. Възможност да ресто в лева има търговецът само при липса на евро.
Пенсия и заплата в евро - какво ще се промени?
Заплатите, пенсиите, обезщетенията и социалните помощи ще се изплащат в евро от датата на приемане на единната европейска валута у нас. Те също ще се превалутират в евро, като ще се закръгляват до най-близкия евроцент. Ако третият знак след десетичната запетая е по-голям от нула, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица.
Всяко пенсионноосигурително дружество е длъжно да актуализира информацията по партидите на своите клиенти, като спазва правилата за превалутиране и закръгляване, подчертават експертите.
В периода на двойно обозначаване пенсионноосигурителните дружества ще обозначават и в левове и в евро, наличните средства в индивидуалните осигурителни партиди на осигурените лица. Същото ще важи и за фондовете за допълнително пенсионно осигуряване, както и в аналитичните сметки на лицата, получаващи плащания от фондовете за разсрочени плащания.
Ще се променят ли лихвите по кредитите и депозитите?
При фиксиран лихвен процент промяна няма да има. Ако договореният лихвен процент по кредита или депозита е фиксиран, банката следва да продължи да прилага такъв и след въвеждането на еврото. Преминаването от фиксиран лихвен процент в левове към фиксиран лихвен процент в евро не може да води до по-неблагоприятни условия или резултати, както за клиента, така и за банката, уверяват от Министерство на финансите и БНБ.
Ако договореният лихвен процент по кредита или депозита е променлив, той ще бъде преобразуван по методика, която гарантира, че резултатното лихвено плащане в евро е еквивалентно на това в левове към датата на извършване на конверсията.
Какво ще е отражението върху взет заем преди еврозоната
От датата на въвеждането на еврото всички заеми, които са отпуснати първоначално в левове или заеми с валутна клауза в евро, ще се считат за заеми в евро. Те ще се превалутират по официалния фиксиран курс.
Важно уточнение е, че няма да се допуска въвеждането на еврото да се използва като условие за предоговаряне на вече сключени договори между банките и техните клиенти.