1 юли догодина е новата дата за приемане на еврото у нас, ако изпълним критерия за ценова стабилност. Освен това две седмици след покриването на този критерий, Министерският съвет е задължен да изиска извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ). Това решиха депутатите в Народното събрание. С приемането на решението се задължават отговорните институции да завършат процеса по техническа подготовка за приемане на еврото в тримесечен срок, след като Съветът на Европейския съюз реши да отмени дерогацията на България. Но по време на разискванията по проекта за ускоряване на процеса по приемане на еврото напрежението между партиите се покачи и възникна спор за приемането на европейската валута.
Повод за нападки между партиите в Народното събрание стана задължаването на Министерския съвет да изиска конвергентен доклад от ЕК и ЕЦБ при изпълняването на определени условия. Мартин Димитров от "Продължваме промяната - Демократияна България" (ПП-ДБ) уточни.
“Единият много важен текст е кога да бъде поискан допълнителен извънреден конвергентен доклад. Трябваше да има решение и ангажимент, каквото ние сме добавили - а именно две седмици след като бъде покрит последният критерий за ценовата стабилност, задължава Министерството на финансите да поиска извънреден конвергентен доклад, което да отвори и перспективата за присъединяване към Еврозоната, каза Димитров.
Костадин Костадинов от „Възраждане” обаче се обяви против това предложение.
"Какъв извънреден конвергентен доклад, при условие че нашата собствена национална банка – БНБ, не ни е дала още този доклад, който е длъжна да ни даде по закон? Ние поискахме преди две години, не преди една, преди две години поискахме и получихме черновата на този доклад, който е покъртителен, който е разгромяващ за вас евроатлантиците, защото ви казва ясно и категорично – влизането в еврозоната означава загуби и щети за българската икономика и за българските потребители. Това е написано вътре черно на бяло, каза лидерът на “Възраждане”.
По повод нападките срещу приемането на еврото, Мартин Димитров коментира.
“Аз си спомням хора, които казаха така – Хърватия ще има двойна инфлация след влизане на еврото. И какво се оказа? Вярно ли е? Не е вярно. После казаха: „Хърватия ще пострада от влизане на еврото”. И какво се оказа? Най-високия ръст на доходите в целия ЕС. Аз уважавам правото на всеки да има позиция, но ще мине време, ще видите икономическите резултати и ще се принудите да признаете, че ние сме били прави”, обясни Димитров.
А Тошко Йорданов от „Има такъв народ” отговори на думите му така.
"Хърватите предприеха мерки, които в България никога не се предприемат, дори в момента, когато има спекула на пазара за хранителни стоки. Тука няма такива неща. Да, България трябва да влезе в еврозоната според „Има такъв народ”, но когато страната е готова".
Мартин Димитров от ПП-ДБ беше категоричен.
"Има нужда от това решение, има нужда от ясен мандат, който да бъде даден на Министерството на финансите, има нужда от извънреден конвергентен доклад, живот и здраве, колкото по-рано бъде подаден и има нужда на 1 юли България да възприеме еврото. И знаете ли? После ще оценим по финансовите резултати".
Вносителите на проекта бяха Бойко Борисов и група народни представители. Въпреки критиките предложението за ускоряване на процеса по приемане на еврото беше прието със 111 гласа „за”, 44 гласа „против” и 13 гласа „въздържали се”
Още по темата
- „Ще ви подпалим, ако трябва”: Еврозоната отново скара депутатите
- Петкова: Доволни сме от постигнатото, редовният кабинет може да продължи със своите приоритети
- Гражданин на Полша е задържан на ГКПП Дунав мост Видин – Калафат за незаконно превозване на 238 200 евро
- Георги Ангелов: Добре е, че служебният кабинет реши да внесе бюджет, дано наистина го направи