Позиционирането на челни места в онлайн търсачката на Google става все по-важно за компаниите, като в същото време постигането на тази цел става и все по-сложно. Основателят на агенцията Serpact Никола Минков коментира в ефира на Дарик радио какво представлява SEO оптимизацията и как работи.
Какво означава SEO?
"В последните години силно се увеличи интересът към професията на SEO специалистите (от англ. search engine optimization), които помагат на сайтовете и компаниите да излизат на по-предни места в класиранията на онлайн търсачките. Това помага на бизнеса да увеличи трафика към своите сайтове, продажбите си и т.н.", обясни Минков.
По думите му, SEO индустрията расте с бързи темпове, особено с навлизането на AI и с казусите в социалните мрежи, като Facebook и Instagram, оптимизацията в платформите за търсене става все по-привлекателна като възможност за повишаване на трафика.
Другата популярна абревиатура в брашна, SERP (search engine result pages), описва резултатите, които дават търсачките на потребителя.
Как работи Google?
"Най-голямата търсачка в света, Google, обхожда всички сайтове на света, след което събира цялата база данни и я представя на потребителя. Става въпрос за трилиони страници и огромен масив от данни", каза още Минков.
Той обясни, че търсачката на Google е семантична и работи с ключови думи, свързани с различни вектори. Няма "златна рецепта", която да гарантира по-предно място в класирането, но има добри практики, които са съобразени с документацията на Google и със спецификите на всеки конкретен бизнес.
"Основните компоненти на добрата оптимизация са техническата част - колко бързо се зарежда сайтът, сигурност на кода и т.н., както и семантичната архитектура - подреждане на вътрешните страници, таргетиране на важната аудитория, Този процес изисква задълбочен анализ, който трябва да установи силните и слабите страни на всяка страница и, съответно, да ги адресира", заяви Никола Минков.
По думите му медиите също играят важна роля, защото търсачката на Google поставя по-голяма тежест върху брандовете и страниците, които се появяват по медиите във връзка с важните за тях теми.
"Например, ако аз говоря за ядрена енергетика, което изобщо не е свързана с моя предмет на дейност, Google няма да приеме мнението ми за авторитетно", обясни той и добави, че почти винаги резултатите от търсенията в различните търсачки могат да се разминават. А в някои случаи, ако двама души с различни интереси търсят едно и също нещо в Google, резултатите им също могат да бъдат различни, тъй като търсенията са персонализирани.
Как да излезем по-напред в търсачката на Google?
Според Никола Минков, всяка компания, независимо колко е голяма и каква е нейната история, може да подобри представянето си в онлайн търсачките, като не е задължително да използва услугите на специализиран консултант, ако не разполага с бюджет за това.
"В Serpact организираме и академии, в партньорство със Стопанския факултет на Софийския университет, където се опитваме да правим точно това - да показваме на компаниите как да се развиват в тази посока", заяви Минков.
Той добави, че съветите от експерти са полезни, но не е необходимо подобни услуги да се използват на ежемесечна база. Понякога е достатъчно да се формулират определени стъпки по няколко пъти в годината, след което се прави детайлен одит на напредъка по тях и се въвеждат корекции, ако е необходимо.
На 18 и 19 април в зала 3 на Националния дворец на културата ще се проведе тематичната конференция SERP Conf. International, която ще събере на едно място водещи експерти в сферата на SEO, електронната търговия, социалните мрежи и дигиталния маркетинг.
Сред лекторите са световни имена като Гари Айлиш от Google, предстедателят на Европейската асоциация по електронна търговия Уинанд Йонген и др.
Още по темата
- Клиентите все по-често предпочитат картовите разплащания
- Русия глобява Google с повече пари, отколкото има в целия свят
- 80 години след 9 септември 1944 г.: Преходът и трансформациите на българската икономика
- Петя Димова, Enery: Бизнесът в България обръща поглед към ВЕИ за по-ефективно енергийно бъдеще