Доцент Вяра Ангелова, преподавател по журналистика във ФЖМК на Софийския университет "Св. Климент Охридски", наскоро представи книгата си "Социалистическото българско радио (1944-1989)", в която предлага разнообразна информация за радиото, което е най-силната медия по това време.

Г-жа Ангелова е на мнението, че радиото е най-великата медия и всички минали през него не могат да преживеят раздялата.

“Най-добрите телевизионни журналисти са започнали в радиото”, споделя тя.

Фалшиви сини значки създадоха хаос в Twitter

Идеята за книгата възникнала, когато осъзнала, че този период от българските медии никъде не е описан. Писането продължило близо пет години като се е концентрирала в три посоки - работа в архивите, професионалната преса, посветена на радиото и медиите и интервюта с хора, работили в системата на радиото през този период.

Една от темите, засегнати в книгата, е музиката, защото тя все пак e водещият елемент на радиото. По времето на социализма ръководителите на радиостанциите са се опитали да направят програмата национална. Бързо обаче, разбрали, че само с българска музика няма как да стане, защото качеството е важно и започнали да излъчват подбрана западна музика, предимно италиански и френски песни. В днешно време една от най-сериозните критики към радиостанциите е че не пускат достатъчно българска музика.

За да се информираме за еврото: Пускат телефонна линия и евромобил

Ангелова споделя, че контролът по времето на социализма е бил много сериозен и журналистите не са имали свободата, която имат днес. На журналистите им е било казвано устно какво да говорят, а в някои случаи те сами са си налагали така наречената “автоцензура”. Въпреки това, Ангелова е на мнение, че дори тогава е имало журналистика. Според нея няма идеална журналистика и това е видимо и днес.

“Имало е ясни професионални правила”, добавя тя.

През 80-те хората работещи в системата започват да осъзнават, че трябва да играят ролята на “куче пазач”. Според нея първото десетилетие след промените е най-демократичното в историята на нашите медии.

В края на разговора беше засегната и темата за развитието на радиото и как се налагат съвременните технологии.

В рубриката “Из медиите по света”, Румяна Червенкова коментира смяната на собствеността в Туитър и промените, които Илон Мъск въведе, след като закупи компанията.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм