
Едва ли има някой, който не е чувал за невероятните здравословни свойства на меда. Природният продукт съдържа редица полезни вещества, които засилват имунната система, облекчават болки в гърлото и кашлица, повишават енергията и концентрацията, подобряват съня. И не на последно място - медът е много, много сладък, без да съдържа бяла захар. Всичко това е гарантирано обаче, само ако хапваме истински мед.
Как обаче да установим дали природният продукт е натурален или е приготвен с примеси преди да стигне до търговската мрежа, откъдето сме го закупили? За да не стигаме до проверки за естествения произход на продукта е необходимо да го купуваме от проверени производители или доставчици, на които имаме доверие. „Истински мед” гарантира, че медът е истински. Включвайки се в тяхната програма „Осинови кошер”, освен че ще направитe едно прекрасно, добро дело, като помогнете на над 60 хил. пчели, всеки месец ще получавате от вашия осиновен кошер 100% чист истински мед, както и други медени изкушения по ваш избор като Плодомед и Шокомед.
Ако все пак у дома разполагате с буркан с мед, в който се съмняваме, може да се провери дали има примеси по няколко начина.
Разбира се изследването в лаборатория ще даде най-точен и детайлен резултат дали разполагате с натурален продукт. Ако няма лаборатория наблизо обаче, има възможност и в домашни условия да се провери дали медът е истински.
Тест… с времето
За един от тях не е нужно да правим, каквото и да било, а само да изчакаме. Тестът на времето ще покаже. Истинският мед подлежи на бърза кристализацията. Продуктът се захаросва и се втвърдява сравнително бързо - в рамките на няколко седмици. Фалшивият остава течен много по-дълго време.
Тест с вода
Друг тест, който е удобен за изпробване у дома, е този с вода. Необходимо е да напълните чаша с вода. Важно е да е студена. В чашата се поставя лъжичка с мед, но без да се разбърква. Истинският мед ще остане на дъното като топка, ако обаче е с примеси, ще се разтвори.
Проба със салфетка или хартия
Лесен вариант за проверка на меда е чрез салфетка или лист хартия. Слага се малка капка върху салфетката или хартията и резултатът показва дали продуктът е автентичен. Истинският мед остава на повърхността. Така би изглеждал и медът, закупен от “Истински мед”. Фалшивият - попива, тъй като съдържа вода или захаросан сироп.
Огнен тест
Тъй като често медът с примеси съдържа голямо количество вода, пламакът може да разкрие дали продуктът е естествен. Тестът може да се направи чрез потапяне на фитил в меда, който впоследствие да бъде запален. Натуралният мед ще се запали, а фалшивият няма да гори добре поради влагата. Слабостта на този тест е, че след това медът трябва да се изхвърли, тъй като подложен на температура над 40 градуса по Целзий, продуктът губи по-голяма част от полезните си вещества и свойства.
Тест с оцет и вода
Друг разпространен начин за изпитване на меда е пробата с оцет и вода. За него е нужно да се смеси малко количество от меда с оцет и вода. Появата на пяна е показателна, че медът съдържа варовик или други добавки, т.е. има примеси и не е истински. Натуралният няма да се повлияе.
Има ли срок на годност меда
Мнозина смятат, че кристализацията на меда е резултат от изтичане на срока на му годност. Това състояние обаче, както стана ясно, е показва единствено, че продуктът е натурален. Всъщност медът няма срок на годност. Той не се разваля, разбира се, ако е съхраняван правилно. Медът е един от малкото природни продукти, които могат да останат години наред годни за консумация. Някои експерти дори твърдят, че при адекватно съхранение полезните свойства на меда остават и в продължение на стотици години.

Снимки: Unsplash и Истински мед