Иранските футболни власти обещаха да се оправят с играчите по плажен футбол, които показаха солидарност с протестиращите в Иран по време на международен турнир миналата седмица, съобщават от CNN.
Иран спечели Междуконтиненталната купа на Емирейтс по плажен футбол в неделя, побеждавайки Бразилия във финала, след като Саид Пирамун отбеляза решаващия гол.
Протестите в Иран продължават: Полицията е стреляла по хора, отдаващи почит на Махса Амини
Снимка: БГНЕС
След като вкара, Пирамун имитира подстригване на косата си – ход, демонстриращ подкрепа на протестите в страната, които призовават за по-голяма свобода за жените.
Страж на ислямските ценности: Как западът наказва „моралната полиция“ на Иран
Протестите обхванаха Иран след смъртта на Махса Амини на 16 септември. Тя беше задържана три дни по-рано от моралната полицията в столицата Техеран и почина, след като колабира в център за задържане.
Снимка: БГНЕС
Преди да започне финалната среща, иранските играчи не пяха по време на националния химнна страната.
“Жени, живот и свобода”: Над 100 000 шестваха в Берлин в подкрепа на Иран (видео и снимки)
“Хората, които не са спазвали професионалната и спортната етика, ще се справим с тях според разпоредбите”, се казва в изявление, публикувано от Иранската футболна федерация.
Снимка: БГНЕС
“Съгласно разпоредбите на Ислямска република Иран и Олимпийския етичен кодекс и правилата на ФИФА, политическо поведение трябва да се избягва на спортните терени”, се казва в изявлението.
Иранска спортистка бе посрещната като героиня, след като се състезава без хиджаб (видео)
Миналия месец Елназ Рекаби се състезава без хиджаб по време на азиатския шампионат на Международната федерация по спортно катерене в Сеул. Видеоклипове, на които тя носи лента за глава със събрана на опашка коса, докато се състезава, бяха разпространени в социалните мрежи.
Смущаващи кадри: Полицията в Иран стреля от камион по бягащи хора (видео)
Самата Рекаби твърди, както в акаунта си в Инстаграм, така и в интервюта за държавната медия IRNA, че “случайно” се е състезавала без хиджаба си, който жените от Иран са задължени да носят, когато представляват страната в чужбина. Не е ясно дали коментарите на Рекаби са направени под натиск.
Междувременно хандбалистът Саджад Естеки, капитанката на женския национален отбор по ръгби Ферещех Сарани, фехтовачът Мойтаба Абедини Шурмасти и звездата в таекуондото Махса Садеги напуснаха националните си отбори в знак на протест срещу правителството на Иран. Уважаваният бивш борец и носител на златен олимпийски медал Расул Хадем изрази подкрепата си за всички спортисти, които са предприели действия.
„България е с теб, Иран“: Артисти отрязаха косите си и организират шествие
В солидарност с протестиращите против режима в Иран, български актьори, режисьори, активисти, млади хора и деца, засвидетелстват своята подкрепа за свобода и справедливост за иранските граждани чрез специално видео. Използвана е песента BARAYE на иранския певец Shervin Hajipour, станала химн на протестите.
Преди време водещи френски актриси, сред които Жулиет Бинош и Изабел Юпер, също отрязаха кичури от косите си в знак на солидарност с протестите заради смъртта на иранката Махса Амини. "За свободата", каза Бинош, докато режеше кичур от косата си пред камерата. В протеста се включиха още френски актриси и певици, сред които Марион Котияр и Изабел Аджани.
Какво ще се случи между Иран и Запада?
Някои активисти, особено тези извън Иран, искат западните страни да отидат отвъд публичните послания на подкрепа и да въведат нови санкции.
Изглежда обаче, че това няма да се случи, докато или освен ако Иран не се доближи до повратна точка, когато режимът стане доста нефункционален или неговите сили за сигурност са подкопани. Чуждестранните правителства също ще търсят признаци за появата на лидерска фигура на опозицията.
На този етап не изглежда, че западните страни са готови да прекъснат дипломатическите връзки с Иран. Американските демократи миналата седмица - загрижени, че това може да повлияе на ядрените преговори с Иран, не подкрепиха законопроект, внесен от републиканците за санкциониране на върховния лидер на Иран Али Хаменей и неговия президент Ебрахим Раиси.
Превод: Илина Стоянова
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм