Консорциум от компании, включващ „Lanzatech“ и „Danone“, е разработил техника за директно преобразуване на уловения CO2 в моноетилен гликол (накратко MEG), съобщава TCE.

Това е важна съставка за широко използвания вид пластмаса - PET.

Kонсорциумът вече демонстрира в лабораторен мащаб, че може да произвежда МЕГ от уловени емисии на CO2. Технологията ще бъде доразвита през следващите години.

6 показателя, че изменението на климата наистина върви в грешна посока

От емисии на CO2 до PET

PET (пълният термин е полиетилентерефталат) е тънка и често прозрачна пластмаса. Поради това тя се използва широко за бутилки за вода и безалкохолни напитки. Но може да се използва и за изработване на дрехи, като например дъждобрани. За производството на PET е необходим, наред с други неща, МЕГ.

Понастоящем производството му изисква няколко етапа. Накратко: първо етанолът се превръща в етилен, който се превръща в етиленов оксид, а той - в МЕГ.

Новата технология дава възможност да се прескочат всички тези етапи и да се произвежда МЕГ директно от уловените емисии на CO2, например от стоманодобивните предприятия.

Изменението на климата излага на риск 4% от световния БВП

Патентованата сега технология за улавяне на CO2 използва вид бактерия, която превръща въглеродните емисии директно в МЕГ чрез процес на ферментация.

По-нататъшно развитие

С тази технология консорциумът е пръв в своите ръце. Досега не е било доказано, че бактериален вид може да произвежда МЕГ директно от газ. „Lanzatech“ очаква, че технологията може да доведе до значително по-устойчиви PET продукти. 

За съжаление, ще са необходими няколко години, за да се доразвие технологията и да се подготви за пазара.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм