"Прогнозите за апокалипсис не се сбъднаха. От 2020-а насам нямаме уцелена прогноза. 2020-а с пандемията първоначалните очквания бяха, че едва ли не икономиките ще се сринат, години наред ще се възстановяваме от това нещо и 2, 3 месеца по-късно стана ясно, че това е твърде пресилено."

Това заяви в предаването "Кой говори" по Дарик радио икономистът Калоян Стайков.

За първи път от месеци: Цената на газа в Европа падна под 900 долара за 1000 куб. м

"Да припомним какви апокалиптични прогнози имаше до съвсем скоро. Те всъщност много се лутат. Както чувахме твърде апокалиптични такива, така имаше и доста оптимистични. Очевидно Европа се справя лека-полека с трудната ситуация, както с пандемията от Ковид, така и в резултат на войната. Това са все предизвикателства, които допреди няколко години изобщо не стояха на дневен ред и естествено никой няма готови решения. Намираме се във времена на много висока степен на неизвестност, решенията обикновено са проба-грешка. Има хора и бизнеси, които се намират в сериозни затруднения и разбира се, на тях трябва да се помогне, но това не е общовалидно за цялата икономика", добави той.

Депутатите приеха законопроект за намаляване на цените на горивата

"Истината е, че вече се намираме в нови условия, което означава, че ако продължим да вършим нещата, както сме ги вършили досега, догодина ще се окажем в същата ситауция, в която бяхме тази година. Трябва да се намерт няколко решения за енергийното бъдеще на Европа. Сега вече няма да има руски газ, значи трябва да го заменим с нещо друго. Все още не сме успели да се откъснем от енергийната зависимост от Русия. Не е невъзможно да се откъснем от Русия и е наложително, когато имаме търговски партньор, който във всеки един момент може да си промени условията по договора и да спре доставките", заяви Стайков.

Делян Добрев пред Дарик: Служебният кабинет решава дали да има помощ за отопляващите се на газ

"През следващия месец най-вероятно цените ще се увеличат. За разлика от други години, тази година газохранилищата не само в България, но и в Европа се напълниха със скъп газ", заяви икономистът. 

"Плащането на 90 милиона авансов данък от „Лукойл” наистина е коледно чудо, защото години наред целият бизнес модел на компанията беше построен върху това да не плаща данъци. Този бизнес модел по никакъв начин не се е променил и наистина, интересен е въпросът на какво основание всъщност се плаща данък. Излязоха с изявлението, че това е данък „свъръхпечалба”, което е невъзможно. В общи линии, чухме само похвали от страна на правителството, но ако без някаква промяна в устройството на компанията се стига до такава печалба, логичният въпрос е: защо миналата година нямаше такава печелба?", запита Стайков.

Взрив на газопровод, свързващ Русия и Украйна, уби трима и рани един

Във връзка с шанса България да стане част от еврозоната, той коментира:

"Според мен шансът да започнем да пазаруваме с евро от 2024-а година е нисък. Не съм особен оптимист, но при политическо решение всичко е възможно. Хърватия е добър пример в това отношение. Въпросът е какво ще направим дотогава. С напредването на годината възможностите да направим нещо полезно, за да бъдем приети, намаляват. Цялата идея на приемането на еврото е всъщност, че ние искаме да се приближим към тези страни икономически, културно и т.н. Тоест, правим реформи, защото смятаме, че това е правият път."

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм