България получи първия транш по Плана за възстановяване и устойчивост. Темата коментира старши икономистът Георги Ангелов в предаването "Кой говори" по Дарик радио, с водещ Георги Донков.
"Този транш трябваше да дойде след юни месец. Предполагам, че догодина пак ще имаме един транш. Може би този парламент няма да успее да свърши нищо, но следващият ще се стегне и ще успее", каза Ангелов.
Петков: Законите по ПВУ са в основата на разговорите за втория мандат
"България наистина има свръхприходи тази година, но има и свръхразходи. 15 милиарда на годишна база са разходите за компенсациите за тока, което почти надхвърля разхода за пенсиите. В момента компансираме най-печалившите компании, които печелят от кризата и нямат никаква нужда от компенсация. Сега въпросът е да се задействат инвестиционните проекти, за да можем да станем една по-модерна, конкурентна и ефективна икономика", заяви икономистът.
Във връзка с усещащата се несигурност, що се касае до невъзможността за съставяне на кабинет, Ангелов заяви:
"Повече динамика е по-добрият вариант. Ако управляващите знаят, че имат осем години пред себе си, много-много не си дават зор. Ако обаче знаят, че след 3 месеца може да ги няма, е по-различно."
Пеканов: България получи средства по първия транш от Плана за възстановяване
Във връзка с високата инфлация и казуса с увеличението на минималната работна заплата, икономистът коментира:
"Разходите за транспорт са една от основните причини за инфлацията в България. Ако се реши този проблем, инфлацията ще падне. Видя се, че когато нашата политическа система се задейства, компаниите започват да си плащат данъците. Допреди това им се позволяваше да не плащат (бел.ред Лукойл). Ако Лукойл не се държат нормално, може да останат без бизнес. Това ги притиска."
Шоково поскъпване на яйца, захар и масло
Ангелов допълни:
"Минималната заплата не е определяща в икономиката, но факт е, че откакто започна пандемията, тя просто изостана. Нараснала е 9 процента при инфлация, която е 19 процента. Преди инфлацията минималната работна заплата беше 50 процента от средната. Сега БСП предлагат стария модел."
НС ще обсъжда компенсация при горивата и минималната работна заплата
"Аз съм привърженик на по-сложна формула, която правителството обаче не може да реализира. Понеже те 15 години не могат да се разберат, в крайна сметка някой трябва да го наложи насила. И затова се отиде в другата крайност - проста формула, която всеки да разбира, макар да не е най-добрата", коментира икономистът.
Във връзка с потенциалното присъединяване на България към еврозоната, водещият Георги Донков припомни:
Депутатите приеха на второ четене въвеждането на брутна минимална заплата
"36 процента от българите одобряват въвеждането на еврото според "Алфа рисърч". В България все още не се провежда никаква информационна кампания. Провежда се антиевро кампания, която знаем откъде е финансирана - от Кремъл."
"При толкова едностранчива и негативна кампания за еврото, пак имаме солидна подкрепа. От 1 януари Хърватия въвежда еврото. Ще можем да тестваме всички негативи, които конспираторите предполагат. Ще можем ли да приемаме еврото от 2024 година? Отговорът ми е 50 на 50."
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм