Няма статистика, която да показва колко хора със синдром на Даун има в България. Но Миряна Маламин, директор на фондация "Светът на Мария" и Слав Петков, треньор на българския отбор за спортисти със синдром на Даун и всички интелектуални затруднения, правят всичко по-силите си хората със синдром на Даун да бъдат приобщени към обществото.

Миналата седмица Столична община представи няколко проекта насочени към тези деца. И двамата споделиха, че Столична община е оказала страхотна помощ в последните месеци.

„И детето е човек“ : Въпросът за развода за деца и родители

Те разкриха и какъв е характерът на хората със синдром на Даун. Те са слънчеви, не са прикрити и са по-различни, защото всъщност са по-добри.

Маламин сподели, че при децата със синдром на Даун, ранната интервенция е от изключително значение, защото това е начинът да бъдат компенсирани техните проблеми. Фондацията “Светът на Мария” се занимава с хора, които вече са пълнолетни. 

Една от най-разпознаваемите инициативи на фондацията е свързана с излъчването на филми по темата.

Постижима ли е нормална семейна среда за децата в България

“Намираме филми и организираме прожекции, които са адаптирани със субтитри и с дублаж”, коментира Маламин.

Петков сподели, че е намерил нещото, което го прави щастлив. Успехите на спортистите на България със синдром на Даун са сериозни като през 2026 София ще бъде домакин на световно първенство по лека атлетика.

Част от спортовете, които възпитаниците на Петков практикуват, са тенис, тенис на маса и гимнастика. В момента той има около 25 състезатели.

Той завърши, че се говори за децата със синдром на Даун, но има абдикация на службите и не се предприемат никакви действия.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм