Има ли опасност за българската акватория на Черно море след взривяването на язовир “Нова Каховка”? Отговор на този въпрос в “Кой говори” по Дарик радио дава Христо Панчев, част от екипа на “Грийнпийс” за зелено възстановяване на Украйна.
Има ли риск за българското Черноморие след разрушаването на „Нова Каховка”
“Рано или късно всичко това ще се разтвори. Рано или късно всичко ще си дойде на място. Няма място за кой знае каква паника. Към момента няма замърсяване, защото отнема понякога седмици, докато стигне. Със сигурност това лято ще се наслушаме всеки ден на информация за изплували обекти. Миналата година гледахме за мини, сега ще гледаме за всякакви отпадъци”, каза Панчев.
На въпрос дали е застрашено по-скоро Северното, или Южното Черноморие, експертът отвърна, че все пак замърсяването идва от север, но уточни, че има и течения, които директно слизат на юг.
Холера: Какво представлява и как да действаме при симптоми
Панчев призова хората да не се притесняват. Той лично също ще летува на нашето Черноморие. “Навсякъде ще дойде, ако дойде. Няма място за такава паника… Ако някой се притеснява толкова, да наблегне на студените напитки и да намали влизанията във водата”, шеговито добави експертът.
По казуса със замърсяването няма как да се предприемат превантивни мерки. Очаква се да се забележат цъфтежи на водорасли, а на места може би морето ще си смени цвета.
МОСВ: Няма замърсяване в българската акватория на Черно море
Това, което се е случило в Украйна след взрива на “Нова Каховка”, е равносилно на изливането на 27 язовира “Искър” наведнъж.
Панчев обясни, че замърсяването в Черно море е както пропорцията една капка в 2-3 литра вода. “Нека всеки прецени дали това е малко или много. Зависи от капката много ли е. Ако капката е с мастило, цялата вода ще посинее. Но тук не говорим за такава токсичност. Проблемът би дошъл, ако има авария в Запорожката АЕЦ”, каза той.
Случилото се след взрива на язовира експертът определи като огромна катастрофа, с библейски размери. Земята там няма да може да се използва за земеделие с десетилетие. Водата няма да се ползва за пиене и за напояване. Залети са огромно количество домове и места. “Грийнпийс” пресмята критичните обекти - има два теца залети, например. Множество складове за изкуствени торове, а вероянто и за пестициди, тоест, и забранени стари пестициди, които са крайно токсични и всичко това идва насам.
Водите в Черно море край Одеса са заразени със салмонела, а в Херсон откриха холера
Но тепърва ще се анализира какво точно идва до нас, обясни Панчев.
“Трябва, като говорим за Черно море, да върнем малко по-назад. В последните десетилетия морето е в по-добра кондиция отколкото последните години. Дунав дълги години е бил клоака на Европа. Сега след инвестициите на ЕС в пречиствателни станции, е една доста чиста река. Двете най-големи реки, които се вливат в Черно море, са Дунав и Днепър. Проблемите на Черно море не са от 6 юни, те са стари проблеми”, обобщи експертът.
Снимки: Getty Images
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts