Има ли предизвикателствата за Българското Черноморие след разрушаването на стената на язовир „Нова Каховка“ в Украйна коментираха за БТА бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов и директорът на Института по океанология към БАН доц. д-р Николай Вълчев.
Те са на мнение, че ситуацията трябва да се следи внимателно от всички отговорни институции, без да се създава паника сред населението и да се дава повод за спекулации. От Министерството на околната среда и водите (МОСВ) заявиха, че е осигурено пълно проследяване на възможни екологични щети.
Холера: Какво представлява и как да действаме при симптоми
При установяване на показатели, които съдържат и най-минимален потенциален риск, незабавно ще бъдат информирани компетентните институции и обществеността. Към момента няма данни за замърсяване в българската акватория на Черно море, увериха от МОСВ.
Институциите са на ход
Институциите трябва максимално публично да известяват за резултатите от пробовземанията. Това е единствената гаранция обществото да бъде спокойно, каза Сандов.
МОСВ: Няма замърсяване в българската акватория на Черно море
Ако има замърсяване от Днепър вследствие на наводнението след разрушаването на язовирната стена, то би стигнало първо до залива при Одеса, после ще продължи към бреговете на румънското крайбрежие и после до българското, коментира той.
Плаващи премети е възможно да има по течението на Днепър. Може да има и трупове на животни от зоопарка в близост до язовира „Нова Каховка“ или от наводнените стопанства, предположи бившият екоминистър.
„Замърсяване, което да е опасно, на този етап, не може да говорим, че би могло да има“, заяви още той. И добави, че има яснота около ситуацията, защото случилото се е в зона на сражения.
Водите в Черно море край Одеса са заразени със салмонела, а в Херсон откриха холера
От МОСВ припомниха, че министърът на околната среда и водите Юлиян Попов възложи още на 8 юни засилен мониторинг на крайбрежните морски води. Разпореждането е към Басейнова дирекция „Черноморски регион“ (БДЧР) – Варна и Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС). В извършвания към момента мониторинг се включват допълнителни показатели, за да се следи потенциалното въздействие на водите по течението на река Днепър върху Черно море.
От юни 2022 г. във връзка с военните действия на територията на Украйна до момента БДЧР и ИАОС провеждат мониторинг в три пункта в крайбрежните морски води - Дуранкулак, Шабла и Калиакра, обясниха от екоминистерството. Местоположението на пунктовете е съобразено с възможностите за достъп по море, посоката на доминиращите течения и наличните за района батиметрични данни, уточниха от ведомството.
Протест „Българите срещу руския геноцид. Каховка - това сме ние“ в Пловдив
Следи се потенциалният риск от замърсяване на морската околна среда вследствие на военните действия. Проследява се за наличие на нефтопродукти, метали, радионуклидите цезий-137 и тритий. До момента не са установени превишения по нито един от изследваните показатели, коментираха още от МОСВ.
Петното на замърсяването
Следим скоростта и посоката на течението, както и сателитните снимки, каза доц. Вълчев. Той определи като най-надеждни прогнозите, които издава Черноморският център за мониторинг и прогнози. По думите му се следи т.нар. петно на замърсяване в района на Украйна. Това кафяво-зелено петно е, така да се каже, събирателно название на всички субстанции, поясни специалистът.
Призоваха концесионерите на плажове да следят за замърсяване от разрушения язовир в Украйна
Няма информация за постъпилото количество вода от язовира, което може да се заложи в моделите за прогнозите. Все още от украинска страна няма данни и какви са точно замърсители, коментира още специалистът.
Без тази информация се правят спекулации и „бомбастични изявления“, в което няма нищо конструктивно, счита доц. Вълчев.
Той посочи, че и Регионалната здравна инспекция във Варна не отчита изменения на параметрите, които следят относно водата.
Продължава издирването на изчезнали хора след разрушаването на язовира край „Нова Каховка“
Относно туризма
По думите на Сандов рисковете за родното море не са толкова големи и не предполагат опасност за туризма. От Министерството на туризма (МТ) обявиха вчера, че ситуацията се следи.
Следи се състоянието не само на крайбрежните, но и на водните течения навътре в морето. Мониторингът за състоянието на морските води е координиран с Министерството на туризма с оглед спокойното протичане на туристическия сезон, заявиха от МОСВ.
Манол Пейков събира средства за пострадалите от наводнението в Украйна
Министърът на туризма Зарица Динкова вече е изпратила писмо до концесионерите на плажове, в което ги информира за предприетите действия и ги призовава за активна позиция при всяка ситуация, в която преценят, че имат нужда от съдействие.
Повече по темата може да научите в четвъртък, 15 юни, от 10:00 ч. в предаването "Кой говори?" по Дарик радио.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Проучване: Хората, които пият кафе сутрин, са с по-нисък риск от сърдечносъдови заболявания
- Разливът на нефт в Черно море се разраства
- Следобедните новини от Пловдив, Смолян и Пазарджик на 14.11.2024 г.
- Министър Коритарова: Язовир „Черни Осъм“ е безалтернативен проект за водоснабдяването на областите Плевен и Ловеч