Футболът в България има своите почитатели и страстни фенове, които се включват активно в създаването на атмосферата на стадионите. Те са "12-ят играч" и могат да подкрепят своите отбори в трудни моменти, давайки им необходимата енергия и мотивация за победа. За съжаление, тази страст понякога прераства във високо напрежение и агресия. Когато говорим за футболната култура у нас, трябва да признаем, че тя липсва в значителна степен. Вместо да бъде място за вълнуващо спортно преживяване, българските трибуни понякога се превръщат в опасни зони на насилие и хулиганство.
Расистки скандирания, псувни, провокации и обиди са част от обстановката на някои мачове. Маймунските скандирания и нацистките поздрави на български фенове шокират хората по целия свят.
През 2011 г. Българският футболен съюз (БФС) беше глобен, след като английските играчи Ашли Йънг, Ашли Коул и Тео Уолкот бяха подложени на расистки обиди от страна на феновете по време на квалификационен мач за Европейското първенство, пишат от Би Би Си.
"Известен привърженик на Левски обясни, че не харесва афроамериканците, турците и арабите, но няма нищо против тъмнокожите футболисти на Левски".
На 20 април 2013 г., по средата на мача, феновете на Левски София разпъват плакат с пожелания за честит рожден ден на Адолф Хитлер.
Погледнато назад във времето става ясно, че историята ни е пълна с такива прояви, пишат от Евроком.
НЯКОИ ОТ НАЙ-ГОЛЕМИТЕ ИНЦИДЕНТИ
2000 година е безспорно годината на футболното хулиганство у нас. Футболен запалянко на ЦСКА се самовзривява , докато прави самоделна бомба в дома си в квартал “Горубляне”. 18-годишният младеж получава 50% изгаряния на кожата . При подготвяне на поредната бомбичка младежът, сложил сместта да се суши до печката, когато ненадейно тя се взривява. Ударната вълна избива вратата на мазето и изкривява парапета на дворното стълбище. При оглед в къщата в “Горубляне” полицаите откриват 6 кг. взривна смес .
Датата е 23.09.1977, а мястото южният град Хасково. Срещата между отборите на "Хасково" и ЦСКА предизвиква огромен зрителски интерес. Стадионът буквално е препълнен, като дори има фенове на пистата. Главният съдия на мача- Никола Дудин прави някои спорни отсъждания, като не свири дузпа за "Хасково", а малко по-късно зачита съмнителен гол на "червените". Това отключва недоволството на феновете, които нахлуват на терена след края на мача. Съдийската бригада не може да бъде изведена от градския стадион близо 4 часа, а на клубния автобус на ЦСКА е устроена засада и той е помлян до такава степен, че става неизползваем.
Вечното дерби през 1999 година се играе на стадион "Славия". Всичко минава спокойно, като са задържани няколко по-буйни фенове. Сериозните ексцесии възникват след края на мача по софийските улици. "Червените" запалянковци атакуват 4 трамвая с камъни и колове, защото в тях има фенове на "Левски". Мотрисите са помляни, а задържаните са четирима.
На 26.03.1997 "Миньор" (Перник) гостува на ЦСКА на стадион "Българска армия". Мачът завършва 2:1 в полза на "червените", а преди двубоя до Военна академия фенове на "чуковете" са нападнати от група "армейски" привърженици. Резултатите от мелето са трима с прободни рани в областта на корема и още осем с по-леки наранявания. След мачът влакът за Перник е атакуван, а прозорците му са изпотрошени като има и пострадали пътници. Железницата тръгва с близо 2 часа закъснение.
Паметна дата за ЦСКА е 29.11.1998 г. Тогава тимът на "червените" гостува на "Литекс", а мачът завършва при резултат 8:0 в полза на домакините. След двубоя гневните фенове на "армейците" вилнеят по улиците на Ловеч, а оттам те акустират на стадион "Българска армия" като чупят една от вратите и трансперант на тогавашния спонсор "Мултригруп". За щастие са връзумени и не отиват на базата в Панчарево, където са искали да громят колите на футболистите.
Вечното дерби между "сини" и "червени" ще се играе на "Българска армия". В София сякаш се е разразила гражданска война. Автобус номер 76 от Младост за Орлов мост е използван като боксов ринг от феновете на ЦСКА и "Левски". Бързата намеса на полицията потушава всичко, като задържа 23 от вандалите. Привечер всичко се възобновява с още по-голяма сила. На стадиона "сините" фенове започват да чупят седалки и да ги палят, като дори се опитват да нахлуят на терена. Органите на реда задържат 45 човека от "синята" агитка. Мачът приключва, а градският транспорт в столицата определено не е преживявал по-голяма загуба от тази. Помляни са общо 12 автобуса. 24-годишен мъж е брутално пребит и е откаран в "Пирогов" с опасност за живота. Из София се сее раздор като се чупят витрини, улични лампи и пейки. Задържани са още 73 човека. 7 месеца по-късно отново е време за дерби. Този път всичко преди и по време на мача протича в рамките на нормалното, но най-лошото се случва след последния съдийски сигнал. Привържениците на двата отбора си спретват ръкопашно меле из софийските улици. Младен Младенов, който пие кафе на булевард "Патриарх Евтимий" е убит от самоделно направена бомбичка, която избухва върху гърба му.
Кои са най-свирепите футболни агитки по света?
Ал Масри - Египетският тим от град Порт Саид има огромна вражда със столичния Ал Ахли. И при един мач помежду им в Порт Саид започва бой между двете агитки, а от града започват да прииждат въоръжени с ножове и вериги хора, които буквално смилат гостите. 74 убити, от които 72 са фенове на Ал Ахли. Първенството на Египет е прекратено за 2 години. 11 от виновните за тежките инциденти и убийства пък са осъдени на смърт. Което пък предизвиква нова вълна от протести, сблъсъци и безредици в Египет, пишат от Gong.bg.
Галатасарай - "Добре дошли в ада" - така турските запалянковци посрещат Манчестър Юн при едно гостуване на англичаните край Босфора. През 2000 г. пък двама фенове на Лийдс са убити от фенове на Галатасарай.
Няма как да разделим едни от други феновете на Бока и Ривър - най-популярните тимове и най-големите противници в Аржентина. Дрога, битки помежду им и...смърт. През 1968 г. 71 души загинаха при разразилата се истинска война между феновете на тези два тима.
Този проблем засяга не само футболните фенове, но и много хора, които искат да посетят мачовете със семействата си. Виждали сме всякакви неща по нашите трибуни. От бой, до хвърляне на камъни, чупене на седалки, всичко това създава опасна и неприятна атмосфера, която не е подходяща за деца и семейства.
У нас най-големите агитки са на отборите: “Левски”, “ЦСКА София“, “Ботев” и “Локо” (Пловдив)
Средно посещаемостта на мачове у нас е сравнително ниска - около 1000 до 2000 души. Но когато става дума за софийските или пловдивските дербита, тогава посещаемостта се увеличава значително, достигайки до 15 000 или дори 20 000 души. Но за съжаление, подобни събития съпътстват и нарастване на насилието и инцидентите на стадионите.
Много от феновете, които участват в насилието, се идентифицират с екстремни националистически идеи и често използват футбола като платформа за изразяване на своите възгледи.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Двама мъже са в ареста заради незаконна сеч, хулиганство и унищожаване и повреждане на имущество
- СО „Данаил Попов“ - Плевен обяви конкурс за текст за химн на общежитието
- Пловдивски полицаи започват срещи с ученици, за да обсъдят спортното хулиганство
- Сутрешните новини от Пловдив, Смолян и Пазарджик на 12.11.2024 г.