Световната купа е грандиозно събитие, което се отличава с вълнуващи мачове и безкрайни емоции, но зад кулисите се крие нещо повече. Мoндиалът разкрива тъмната страна на спортистките, заплетени във финансови окови, преследващи слава за родината си.
Сцени на безкрайна страст и изумителни спортни постижения ще сгреят сърцата ни през следващите няколко седмици, но зад тези емоции се разгръща тъмната история на спортистките. Те са принудени да се борят не само със съперничките си, но и със системата, която ги лишава от справедливото възнаграждение.
Световната купа за жени е важен източник на приходи за играчите. Но много от тези, които ще се състезават през следващите няколко седмици, имат нужда от друга работа, за да се издържат, заявяват от CNN.
Докато звездите на мъжкия футбол се наслаждават на живот в изобилие, футболистките са принудени да работят извън игрището, за да си осигурят прехраната. Невероятно, нали?
Съчетавайки тренировки с ежедневни грижи и отговорности, много от тях са принудени да се втурват в други професии, само за да поддържат пламъка на своите мечти.
В доклад на FIFPRO, публикуван през юни, се посочва, че две трети от анкетираните играчи са съобщили, че им се е наложило да вземат неплатен отпуск от друга работа, за да играят за националния си отбор в квалификационните турнири за Световната купа, като почти една трета изобщо не са получавали възнаграждение от националните си отбори.
"Това не е като увеселителен парк, ние сме футболисти, повечето от нас са професионални играчи", каза Ашър, като припомни, че в определени моменти от кариерата си е работила като треньор, за да свързва двата края.
"Фуболът е нашата работа, заслужаваме компенсация и възнаграждение за положения труд", каза тя.
Да жонглираш с футбола и задълженията на майка
Току-що навършила 34 години, Алекс Морган е по-заета от всякога. Тя умело жонглира с майчинството и стремежа си към още една титла от Световната купа.
Снимка: Алекс Морган и дъщеря ѝ
"Това е първата ми Световна купа като майка. Доста е специално да имам дъщеря си до себе си по време на Мондиала. В състава ще има три майки, което е страхотно", каза Морган. "Мисля, че просто сме направили крачки напред в женския футбол с подкрепата, която получихме от федерацията, всичко това ни позволява да се състезаваме на най-високо ниво".
Изкуството да надскочиш себе си
Юки Нагасато, 33-годишна японка, носителка на Световната купа през 2011 г. и изявена нападателка на "Чикаго Ред Старс" в Националната женска футболна лига (NWSL), предизвиква сензация в японското общество, като обявява временния си трансфер в мъжкия аматьорски отбор Hayabusa Eleven.
Снимка: Юки Нагасато
В интервю за ФИФА Нагасато заяви, че може да компенсира физическите различия с уменията си за бързо вземане на решения. "Искам жените да бъдат уважавани и виждани първо заради талантите си, а не заради пола си", добави тя.
Желанието е по-голямо от възможностите
Асисат Ошоала е една от най-добрите футболистки на Нигерия.
Снимка: Асисат Ошоала
През 2015 г. подписва с Ливърпул, където започва международната ѝ кариера. Играла е също за Арсенал, преди да се присъедини към ФК Барселона през 2019 г., като се превръща в един от най-добрите голмайстори на отбора.
В няколко интервюта тя разкрива, че се е борила да убеди семейството си, че футболът е подходящ избор за кариера:
"Не, родителите ми никога не ме подкрепиха в началния етап, защото бях изключително добра в учението. Трябваше да се откажа от училище за огорчение на родителите ми. Решението не беше лесно, но с предимството на ретроспекцията мисля, че беше правилно."
Не се задоволявайте с нищо по-малко, стремете се към повече
Меган Рапиноу, носителка на Златната топка и най-добра футболистка на ФИФА за 2019 г., получи световно признание както заради кариерата си на футболния терен с женския национален отбор по футбол на САЩ, така и заради антирасистката си, феминистка и ЛГБТК+ активност в спорта. Тя е включена в класацията на списание Time за 100-те най-влиятелни хора на 2020 г.
Снимка: Меган Рапино
Заедно със състава на САЩ Рапиноу се присъедини към призивите през 2019 г. за равно заплащане, което доведе до продължаващо съдебно дело срещу тяхната федерация. В интервю за Би Би Си футболистката сподели посланието си към другите жени:
"Не се задоволявайте с нищо по-малко, стремете се към равенство, стремете се към повече."
Много жени футболистки не получават никакво заплащане, тъй като играят като аматьори. На места като Австралия и САЩ условията на труд, които вероятно са по-добри, отколкото в други региони, са резултат от това, че футболистите се присъединяват към профсъюзи, които представляват техните професионални интереси. Бразилия обяви, че ще се превърне в една от малкото страни, които дават еднакво заплащане на своите женски и мъжки футболни отбори.
Сред многобройните сериозни констатации се смята, че общата заплата на играещите в седемте най-големи женски футболни лиги се равнява на тази на един-единствен футболист. Например, бразилския нападател Неймар, който играе за френския клуб "Пари Сен Жермен". Според годишното проучване на Sporting Intelligence заплатата му е почти същата като тази на 1693 футболистки, взети заедно.
Около 29% от международните футболистки са заявили, че не са получавали никакви плащания от националните си отбори.
Две седмици преди Мондиала отборът на Южна Африка бойкотира загрявката заради липсата на бонуси, предложени от Южноафриканската футболна асоциация (SAFA).
Нигерийският женски футболен отбор се сблъска с подобен проблем. Tе отказаха да тренират заради неизплатени заплати.
Снимки: Getty Images
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts