Григор Димитров изигра поредния си силен мач през 2024 година и успя да обърне Хуберт Хуркач след 3:6, 6:3, 7:6(3), за да се класира за първи път в своята кариера на четвъртфиналната фаза на Мастърс турнира в Маями. Срещата между двамата продължи 2 часа и 41 минути, съобщи dsport.

Димитров по този начин се присъедини към елитната компания на тенисисти, които са играли на четвъртфиналите на най-големите 9 Мастърс турнира.

С този успех Димитров постигна пета поредна победа срещу Хуркач.

Хуберт Хуркач се забърка в неприятности още в първото си подаване в мача, но уиспя да се измъкне и да поведе с 1:0. В шестия гейм Димитров допусна първи колебания и полският му опонент получи първа възможност за пробив. Макар и българинът да не беше убедителен, успя да удържи за 3:3. Веднага след това стана трудно за поляка, който от 0:30 спечели четири поредни точки. В осмия гейм Димитров вече се пречупи. Хуркач стигна до нова възможност за пробив, която реализира и поведе с 5:3. Полският тенисист сервираше за сета, като нямаше никакво колебание, не даде нито точка на Димитров и спечели с 6:3.

Качеството на ретурите на поляка стана още по-добро в началото на втория сет и в третия гейм той поведе 30:40. Димитров отрази брейкбола и игра достатъчно солидно, за да не допусне ранен брейк - 2:1. В шестия гейм Григор поведе 40:15. На първата точка Хуркач направи ас, а във втората игра на втори сервис, но беше много агресивен от форхенд и отрази брейкпойнта. Димитров все пак си осигури нов шанс, при който направи страхотен минаващ удар от бекхенд по диагонала, за да поведе с 4:2. Димитров след това затрудни пробива и спечели сета с 6:3.

Григор Димитров започна агресивно третия сет, а Хуркач на няколко пъти буквално успя да се измъкне. Една от заплетените ситуации беше в петия гейм, когато Димитров стигна до точка за пробив. Точно в този момент полякът успя да намери добър ритъм на сервиса си, когато най-много имаше нужда и се спаси за 3:2. В следващия гейм бе ред на българина да отразява възможност за пробив, но все пак успя да изравни резултата – 3:3. В деветия гейм Хуркач отново не бе убедителен, но успя да добър сервис да поведе с 5:4. Григор Димитров имаше много големи затруднения в дванадесетия гейм. Гришо все пак се възползва от една грешка на Хуркач, а след това с добър първи сервис прати мача в тайбрек – 6:6.

Първият минипробив в тайбрека бе реализиран от Григор Димитров, който с много добър ретур затрудни Хуркач и полякът прати топката в мрежата – 1:0 за българина. Във втората точка Димитров показа страхотна защита от дъното на корта и успя да поведе с 2:0. Последва двойна грешка на Димитров и по този начин беше заличено предимството на българина в тайбрека – 1:2 точки. Хуркач заби деветия си ас за 2:2. В петата точка Хуркач вкара много силен втори сервис, с което затрудни Димитров, който успя много трудно да върне топката в полето на поляка. Хуркач се изстреля към мрежата и завърши топката с уинър, но докосна и самата мрежа със своя ляв крак преди топката да падне в полето на Димитров, заради което съдията присъди точката за Гришо, който с нов минипробив поведе с 3:2 точки. Последва непредизвикана грешка от страна на Хуркач и двамата тенисисти смениха полетата си при 4:2 точки за Димитров. Григор спечели и следващата точка, за да поведе с 5:2. След нов добър ретур на втори сервис на Хуркач, Димитров предизвика грешка от поляка, който прати топката в мрежата и Григор поведе с 6:3 точки и стигна до три мачбола. В следващото разиграване Хуркач изпрати топката в аут и по този начин Димитров спечели мача и се класира за четвъртфиналите на Мастърс турнира в Маями.

На четвъртфиналите Григор Димитров ще се изправи срещу Карлос Алкарас.