"Бойко за пореден път спекулира с факти, които са лесно проверими", заяви Александър Шпатов
В понеделник Кристиан Таков щеше да навърши 57 години. Филмът за него “Моралът е доброто” може да бъде видян в кино "Люмиер" и в "Дом на киното". Кристиан Таков почина през 2017 г.
"Гледах филма, много ме докосна, дори два пъти по време на прожекцията се просълзих. Това е нещо, което трябва да се гледа. Ако не филма, поне хората трябва да прочетат кой е бил той, какво е казал, за какво се е борил. Мога да го определя като борец за едни неща, в които и аз вярвам и съм убеден, че много други българи също вярват, но нямат възможността да го изразят по красноречивия начин, както Кристиан Таков". Това коментира влогърът Стефан Попов - Чефо.
“Моралът е доброто” за Кристиан Таков
Посредствеността е вечна битка, посочи от своя страна рекламистът Мартин Димитров. "При нас този проблем е по-обострен, защото социализма, в който живяхме, там посредствеността е толерирана за сметка на партийната принадлежност. В момента борбата с посредствеността е доста по-трудна. Аз мисля, че ако сега Ленин стане и ни види, той ще види форма на развит социализъм, каквато трудно си е представял", заяви Димитров.
"Кристиан Таков беше човек, който показваше същината на правото, в която моралът има значение и е свързан с духа на закона. За съжаление си отиде много млад", каза писателят и юрист Александър Шпатов.
"Кой говори?" - в памет на Кристиан Таков
"Хора с дългосрочна визия и прозорливост никога няма достатъчно. За да постигне това, човек има нужда да е страдал – това на практика е дефиницията на трагичния герой. В много отношения Кристиан Таков е нашият модерен трагичен герой, който си отиде млад. В това няма случайност. Аз смятам, че животът срещу течението, на който той се беше отдал - за него се плаща голяма цена и той я плати", коментира журналистът Мария Спирова.
Миналата седмица гост в радио поредицата “С приятели на кино” беше режисьорът на документалния филм “Моралът е доброто”, който проследява живота на юриста и преподавател Кристиан Таков. Веселин Диманов сподели, че работата по “Моралът е доброто” е продължила три години. Заглавието на филма е мисъл на Таков от края на живота му.
Диманов сподели, че двамата се запознали преди няколко години, когато го е интервюирал по темата за съдебната реформа.
Изложба „Моралът е доброто“ показва авторски фотографии на Кристиан Таков
Здравата основа в живота на Таков е семейството му, като това се отнася най-вече за майка му. Тя е помогнала и за написването на сценария. Диманов е имал достъп до архива на Таков. Режисьорът сподели, че юристът е написал автобиография на 17 години, като цитира нейния край.
“Това е една история, която не може да бъде разказана простовато, а трябва да се вникне в нея и да се набележат моментите, които са важни за човека”, завърши Диманов.
Борисов иска оставката на енергийния министър, нападал “нашите възможни партньори” ПП
След като "Голямото жури" си спомни за Кристиан Таков, водещият Александър Детев благодари на Таков за смисъла, смелостта и мъдростта и изрази съжалението си, че му се пада непосилната задача да направи преход от Кристиан Таков към актуалните политически събития и в частност - Бойко Борисов. В четвъртък лидерът на ГЕРБ даде интервю пред bTV, в което се обяви за сериозни компромиси.
"260 000 човека в България са гласували на хартия и има 9 042 недействиетелни бюлетини. Това е 3,4% от бюлетините. На миналите избори прз ноември 330 000 са гласували на хартия, 11 315 са недействителните - пак се пада 3,4%. 2017 г., когато всички гласувахме на хартия, процентът е бил 8,3, а 2014 г. - 6,6%. А при местните избори този процент в някои общини стига до 30%", посочи Александър Шпатов във връзка с твърдения на Борисов.
Кой кого би подкрепил за съставяне на кабинет?
"Бойко за пореден път спекулира и жонглира с факти, които са толкова лесно проверими. Пита се в задачата – за всичко останало, което говори в това интервю, за всичко останало, което говори с години наред, ако с такива лесно проверими факти жонглира, какво ли прави с фактите, които по-трудно могат да се проверят?", попита писателят.
Мартин Димитров пък изрази мнението, че интервюто е било зле водено. "В тази ситуация трябва да кажеш веднага, че фактите не са верни, достатъчно категорично – да стане ясно на зрителите", заяви той.
"В крайна сметка Бойко Борисов мен най-много ме впечатли, че отдавна не е ходил в телевизия. Той отдавна е във Фейсбук жанра и там оперира добре. Той през цялото време държеше инициативата в това интервю. Аз не разбрах съвсем къде е ироничен, къде е манипулативен. Работата на журналиста беше да ни информира и насочи като зрители", смята рекламистът.
Гледайте целия разговор тук:
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Писма, срещи, предложения: ГЕРБ канят ПП-ДБ за разговори, те приеха (ОБЗОР)
- Антоанета Цонева: Има мнозинства, които могат да се съставят отвъд Пеевски и Костадинов
- Калин Янакиев: Разделението на ляво и дясно у нас загуби своята актуалност
- Харалан Александров: Пеевски ефективно решава проблемите на хората