Владимир Путин твърди, че войната в Украйна цели да спре разширяването на НАТО. Но тя постигна точно обратното. Като реакция на руската агресия срещу Киев Финландия и Швеция решиха да загърбят неутралитета си и поискаха да станат част от Алианса. Така границата на Русия с НАТО ще нарасне двойно.
Войната промени из основи Европа, която трябваше най-накрая да приключи с илюзиите, че в името на благосъстоянието на своите граждани, може да си затваря очите за действията на режима на Путин. Санкциите са безпрецедентни, решимостта да се сложи край на зависимостите от руските енергийни доставки - също. Как се промени Европа в последната година, обсъдиха в “Кой говори?” Александър Андреев, дългогодишен главен редактор на българската секция на “Дойче Веле”, политологът Евгений Дайнов и културният антрополог Ивайло Нойзи Цветков.
„Европа се промени по драматичен начин, тя от много време не е била толкова консолидирана, но същевременно е все още слаба. Преди години, когато конституцията на Европейския съюз не бе приета, Европа пропусна възможността да бъде супер сила. Европа е солидарна и защитава своите ценности, но е твърде слаба“, сподели в ефира на Дарик радио журналистът Александър Андреев.
След една година война: Единна Украйна в руини и руски упадък сред ядрен шантаж
Той отбеляза, че на Русия не може да се разчита като на надежден партньор и въпреки че Съюзът се освободи от едни зависимости, влезе в други. Андреев изтъкна ролята на Полша като един от лидерите в Европа, но добави, че светът е променен и вече не е евроцентристки, а Европа е само един от участниците на голямата международна сцена.
„Появи се нов европейски лидер в лицето на Полша. Тя заслужено зае едно от централните места в Европа след началото на войната. Именно Полша и прибалтийските държави предупреждаваха за опасността, но не им бе обърнато нужното внимание,“ каза журналистът.
Културният антрополог Ивайло Нойзи Цветков заяви, че промяната на Европа продължава и в момента. Той отбеляза, че Западът дълго време е смятал, че може да разговаря с Путин, но вече тече процес на събуждане от тази илюзия.
„Парадоксални, но хубави заради агресията са няколко неща. Случващото се на енергийните пазари, разкриването на истинското лице на Путин и засилването либералната демокрация“, сподели Цветков.
Политологът Евгений Дайнов каза, че Европа плаща цената за своята доброволна слепота за трети път и отново го заплаща с война на територията на Стария континент. Той направи исторически паралел със събитията от двете световни войни. И обърна внимание на ролята на диктаторите в тези събития.
Александър Андреев добави, че светът е разделен на глобални Запад, Изток и Юг. Той посочи, че глобалният Юг, който е своеобразен балансьор в борбата между Запада и Изтока, симпатизира по-скоро на Изтока и всъщност харесва дикататурите. Той обърна внимание именно на антагонизма между либералната демокрация и диктатурата.
Коментирайки евентуалния изход от войната, Евгени Дайнов сподели, че от известно време Путин се опитва да започне мирни преговори: „Реалистичен сценарий е украинците да направят качествена контраофанзива и да принудят Русия да преговаря, когато не са в изгодна позиция.“
Бесарабска българка в Киев: Голямата разлика днес е, че вече не ни е страх
Гостите обсъдиха и скорошната позиция на известния философ Юрген Хабермас, като изразиха несъгласие с неговата теза, че Западът трябва да работи за примирие възможно най-скоро. Александър Андреев определи преговорите като почти невъзможни на този етап от войната. Той отличи външния министър на Германия Аналена Бербок като пример за водене на адекватна политика, докато Ивайло Цветков изтъкна слабата позиция на България и в частност тази на държавния глава Румен Радев.
Коментирайки политическата обстановка в Европа, Евгени Дайнов отбеляза, че Европа се е събудила от своите заблуди и трудно ще си позволи отново да загуби идентичността си, а Цветков повторно отбелязва връщането на вярата в либералната демокрация.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Какво да очакваме от фестивала посветен на хорър филмите
- “Голямото жури”: За смъртта на Синуар, отношенията между политици и журналисти и още…
- Полк. Владимир Миленски: Да изгубиш трима пилоти за 3 години говори за болест в организацията на армията
- „Анализирай това“: Как малките деца се адаптират към новите партньори на родителите