“Ние сме единствената нация, която празнува собствения си език. В това има страшно много философия. Езикът е дом на човешкото битие. Ние сме хора в резултат на езика. Човекът е мислещо същество, а човек може да мисли само с думи”. Така медийният експерт доц. Георги Лозанов описа връзката между съществото и личността в предаването “Седмицата” по Дарик радио.

“Ние се състоим в езика. Човек се превръща в личност именно в общуването с другите”, каза доц. Георги Лозанов. 

Той обясни, че не се отнася към езика като към “застинала система в миналото, която трябва да пренасяме като реликва”. 

“Езикът е жив процес и той отразява това, което се случва около нас. Аз съм бил винаги голям опонент на идеите за закон на езика. Затова, че езикът трябва да бъде пазен чист. Знаете ли кое дава стойност на езика? Колко умно се говори на него”, каза медийният експерт.

И добави:

“Колкото по-скуно и клиширано и предпазливо говорим на езика, толкова повече езикът се превръща в един слаб инструмент.”

Запитан кое напоследък доминира - креативното или тривиалното, Лозанов каза, че за съжаление днес няма публичен блясък на говоренето. Според него причините са доминиращата роля на политическото говорене и убеждението на политиците, че колкото по-простовато говорят, толкова повече хората ще ги разберат.

“Според мен това е огромна грешка, за която ние плащаме. Колкото е по-умно политическото говорене, толкова по-ефективни са целите. Илюзия е, че по прост начин можеш да постигаш сложни неща”, каза медийният експерт. 

Той подчерта, че тази смелост му липсва в публичното говорене. Като подчерта, че все пак интелигентно говорене има, но е маргинализирано и изтикано в ъгъла. 

“Така публичното говорене става скучно, а дребните скандали правят впечатление, а това добива фрагментарен клюкарски релеф”, заключи Лозанов. И даде пример с обществения разговор дали искаме да живеем в демокрация или в Кремълския диктат.

Той коментира и ролята на социалните мрежи като ги определи като “битак”.

Гледайте целия разговор в прикачения видео файл.