
Годишният доклад на Европейския парламент (ЕП) за напредъка на Република Северна Македония по пътя към ЕС ще бъде гласуван днес на пленарно заседание в Страсбург. Той беше обсъден вчера в пленарната зала на ЕП, припомня БТА.
Проектодокладът за напредъка на Република Северна Македония по пътя към ЕС предизвика напрежение в България заради наличието в него на формулировката "македонски език и идентичност". Той беше одобрен от парламентарната комисия по външни работи на 24 юни т.г. с 40 гласа "за", 19 "против" и 10 въздържали се. Тогава комисията не допусна внасянето на устна поправка от групата на Европейската народна партия (ЕНП) в текста преди думите за "македонски език и идентичност" да бъде добавено определението "съвременен".
Групите на ЕНП, на Социалистите и демократите, "Обнови Европа" и Зелените обаче внесоха същата поправка за окончателно гласуване от залата. Анджей Халицки (ЕНП), Катлен Ван Бремпт (СиД) и Дан Барна („Обнови Европа“) дори внесоха писмени поправки, с които да бъдат заличени споменаванията на езика и идентичността в доклада.
Президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска заяви вчера, че поправките, които предлагат от документа да отпаднат всички референции към “македонска идентичност” и “македонски език", показват демократичен дефицит в ЕС. Силяновска, цитирана от сайта „Вечер“ заяви, че характерът на поправките е показал, „че не само светът, но и Европа, и ЕС имат сериозен проблем с демокрацията“, посочва БТА.
Премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски обяви по отношение на доклада, че „по талибански начин се изтрива македонската идентичност и македонския език от доклада на Европа”. Отпадането на термина „македонска идентичност и македонски език” от доклада на ЕП за напредъка на Република Северна Македония към ЕС е също толкова лошо, колкото и ако към този термин беше добавено ”модерен” (съвременен), заяви премиерът на страната Християн Мицкоски.
Заедно с доклада за Република Северна Македония ще бъдат гласувани и годишните доклади за напредъка към ЕС на Албания, Босна и Херцеговина и Грузия.
Още по темата
- Мицкоски: България иска да унищожи македонската нация
- Борисов за доклада за напредъка на РСМ: Когато България е единна, можем да постигаме резултати
- Костадин Костадинов: Македонският въпрос винаги изисква национално обединение
- Слави Трифонов: България постигна нещо, което рядко прави – защити националния си интерес