Иновациите във фармацията са основата, върху която стъпва съвременната медицина. Мнението изрази проф. Мария Димитрова от Фармацевтичен факултет, МУ София, в ефира на Дарик. Тя е част от проекта ,,Иновации за здраве“ на Darik & Beyond.
"Фармацията е движещата сила на медицината и иновациите. Тя е медицинска наука, която се занимава с разработването и приложението на здравни технологии и медицински изделия. Без нея няма да можем да лекуваме новите заболявания"

Относно процеса на работа тя коментира:
"Иновациите започват в лабораториите на компаниите... мога да се похваля, че ние имаме лаборатория по лекарствен дизайн, в която колегите имплементират биоинформатиката и дигиталните технологии в процеса на създаване на 1 молекула." и добави:
"Нашата цел е персонализираната медицина."
За безопасността на лекарства, професорът заяви:
„Няма 100% безопасни лекарства, има такива с благоприятен профил на безопасност. За да бъде пуснато едно лекарство на пазара регулаторът, Европейската агенция по лекарствата, оценява данните от клиничното изпитване. Те се класифицират по тежест и се оценява съотношението полза-риск"
На младите специалисти професор Димитрова казва да бъдат критично мислещи, любопитни към новото и да не се отказват да се учат, защото фармацията и медицината са професии, при които ученето не се изчерпва с това да си вземеш дипломата.
Кампания ,,Иновации за здраве“ на Darik & Beyond. Защо е важна? Защото говорим за бъдещето на медицината – за новите технологии, за младите лекари и за промяната, която можем да направим заедно.

Още по темата
- Д-р Румен Бостанджиев: Близостта между хората е един от ключовете към дълголетието
- Проф. Добромир Димитров:Технологиите не заменят лекаря, а разширяват човешките му възможности
- Арестуваха пловдивчанка, работила като лекар без медицинско образование
- Дерйа Хюсеин за GLP-1 терапиите, метаболитното здраве, храненето и нуждата от дългосрочна промяна