В тазседмичното издание на „Властта на гражданите“ ви срещаме с Фондация 42 и нейния създател и директор Александър Куманов. Фондация 42 работи за разпознаваемост на посланията на гражданските организации.
„Това, в което сме специалисти, е да помагаме на хора от гражданския сектор да представят идеите си пред публика чрез презентации и представяне. Често можеш да правиш страхотни неща, но ако не можеш да представиш идеята си, губиш интереса на аудиторията. Ние провеждаме обучения. Имахме програма за изграждане на качествена презентация. Там разглеждахме как да структурираме презентация, защо хората обръщат внимание на дадени детайли, къде е нужно да позициониране на важните данни“, заяви Александър Куманов в предаването „Кой говори?“ по Дарик радио.
Какво означава да си носител на наградата за гражданска доблест
Той разказа за началото на организацията, което започва от група обучители с ентусиазъм да сътворят нещо различно и значимо.
„Организацията тръгна от една група обучители, които бяха част от предшественика на “Еразъм +“ – „Младежта в действие“. Там се сформирахме като екип. Един ден разговаряхме за различни инициативи. Бяхме започнали „Клюкарник- доброволчество“ като целта бе да събираме организации в неформална среда и те да обменят опит.“
Екипът се вдъхновява от формата на Ted Talks, но желаят да разказват за добри дела и кауза. Така се появява Фондация 42, а старт е даден и на Форум КЛЮЧ.
“Властта на гражданите” - потребността да помагаш
Форум КЛЮЧ е най-популярният проект на фондацията. Между 2012 и 2020 г. форумът е провеждан с публика на живо в театрални зали. Поради затрудненията по време на пандемията форматът и се превръща в “Ключ Unplugged”. Интервю, последвано от неформален разговор, което се провежда в спокойна обстановка и с по-малко публика.
„Мисията на Форум КЛЮЧ е да покаже нормалните добротворци и те да намерят последователи в споделена обстановка“, изтъква Александър.
Доброволци изчистиха района на хижа „Алпинист“
Първото събитие на форума се е провело в Аула „Максима“ в УНСС. Но енергията в театралната зала е различна и затова събитията продължават именно в тях. .
Лекторите на форума са наричани „КЛЮЧари“, а с годините те са били повече от 110. Едно събитие е включвало между 8 и 11 лектори, които са изнасяли кратки презентации.
Сега те правят подкасти, активни са онлайн, използват различни платформи за излъчване и се опитват да достигнат все повече хора. Сред инициативите им са подкаста „5 стотинки“, както и младежкият подкаст Channel 4 podcast, който има различни направления.
Страничната дейност на фондацията е свързана с управление на проекти от идеята до отчета, но това не е консултантска услуга.
Манол Пейков пред Дарик: Доброволчеството е пряко свързано с устойчивото гражданско общество
„Когато говориш с хора, които имат идея, те си представят осъществяването на дадена дейност, но е трудно да разпишеш и формулираш тази идея“, допълва Александър.
„Неправителственият сектор или е от големи организации, които се справят добре и без чужда помощ, или от малки алтруисти, които въпреки всичко успяват да помагат. Средната класа обаче не присъства, те имат потенциал, но не са достигнали нужното ниво на развитие. Те не търсят помощ, защото мислят, че ще им коства много“, продължи директорът на Фондация 42.
Във втората част на предаването към разговора се включи и Любомира Атанасова, която разказа повече за значението на доброволчеството и дейностите, които тя върши в помощ на Фондация 42, а Александър сподели повече за младите доброволци в организацията.
В самия край на разговора Александър Куманов и водещият Георги Донков разсъждаваха по въпроса защо гражданското ни общество все толкова е толкова плахо и непостоянно, но отбелязаха, че е въпреки това е от голяма полза за цялото общество.
„В огромна част от случаите организациите са от полза на цялото общество, но не са достатъчно видими.Не можем да обвиняваме хората, че не са такива, каквито си представяме, че са в чужбина. Но това, че сме такива, не означава, че сме лоши. Общуването с хората винаги може да ти даде много“, заключи Александър.
В репортажа на Мариана Корчакова може да чуете историята на един от лекторите на Форум КЛЮЧ - Ива Колева. Тя разказва за своите разнообразни инициативи и преживяването и значението на форума.