През последните няколко дни станахме свидетели на ужасяващи кадри на срутени сгради и полуразпаднали се градове. Ужасът на земетресението в Турция и Сирия достигна до нас чрез неспирните информационни потоци, но успоредно с всеобщото състрадание и съпричастност се породиха и някои основателни въпроси относно сградния фонд на Турция и устойчивостта му на природни бедствия. От Дневник синтезираха някои от най-важните експертни мнения по темата, които отговарят на част от породилите се въпроси.

Хиляди жертви при разрушителни земетресения в Турция и Сирия

Жертвите на земетресението в Турция и Сирия са вече над 8000

Според коментар в "Гардиън" над половината от всички сгради в Турция се започват нелегално. "Фактор номер едно е качеството на строителството", казва пред Scientific American непосредствено след земетресението Рос Щайн. "Това просто надделява над всичко останало. Качеството на строителството се контролира от строителен кодекс и прилагането на този кодекс. (...) Турция имаше модерни строителни норми в рамките на няколко години след земетресението от 1999 г. Така че тогава се питате: Е, като се има предвид това, защо сградите се развалят? Тези сгради по-стари ли са преди 20 години? Или сградите са били построени по начин, по който не са били подходящо подсилени?"

"Тъй като най-добрите и най-умните в Турция са хвърлени в затвора или са отстранени, духът на посредственост е проникнал в управлението на страната." Това казва в коментар за "Вашингтон пост" Аслъ Айдънташбаш от института "Брукингс".

Втори български гражданин е в неизвестност след земетресенията в Турция

“Ерозия на безопасността”. Защо в Турция до срутените сгради има запазени?

"Един от най-изявените турски критици на нашия манталитет на шеметно развитие е Тайфун Кахраман, урбанист, осъден на затвор от правителството за ролята си в градските протести през 2013 г. срещу опита на правителството да превърне градски парк в Истанбул в мол (става дума за "Гези", а протестът започна срещу опит на този традиционен площад на протестите в града да бъде издигнат ислямски център - бел. ред.). Кахраман беше осъден на 18 години затвор по същото дело, което вкара зад решетките филантропа Осман Кавала. Малко след разгласяването на новината за земетресението той написа в "Туитър" от затворническата си килия: "Приоритетът е да спасим животи, да отговорим на непосредствените нужди на хората и да организираме нашата солидарност. Искането за отговорност за разрушените обществени сгради, болници, пътища и летища ще дойде след това."

Земетресението в Турция: Защо е толкова смъртоносно?

“Ерозия на безопасността”. Защо в Турция до срутените сгради има запазени?

"Природното бедствие е един от аспектите на случващото се. Разчитането на Турция на икономическия растеж, движен от строителството, връзкарството и желанието да игнорира собствените си строителни стандарти, е другото. Първото беше неизбежно. Второто доведе ли до масови жертви? Най-малкото турският народ ще има пълното право да поиска задълбочено разследване точно на този въпрос", казва още изследователката.

„Шарли Ебдо” предизвика възмущение с карикатура за земетресението в Турция

Друг експерт - д-р Кармен Солана, преподавател по вулканология и комуникация на риска в Университета в Портсмут, за когото от Дарик информирахме в статията ни за причините за високата смърност в Турция, казва  "За съжаление устойчивата инфраструктура е разпокъсана в Южна Турция и особено в Сирия, така че спасяването на човешки живот сега зависи най-вече от бързите реакции. Следващите 24 часа са от решаващо значение за намирането на оцелели. След 48 часа броят на оцелелите намалява неимоверно."

“Ерозия на безопасността”. Защо в Турция до срутените сгради има запазени?

Ново земетресение в Южна Турция

Това е регион, в който не е имало голямо земетресение от повече от 200 години, или каквито и да било предупредителни знаци, така че нивото на готовност ще бъде по-ниско, отколкото за регион, който е свикнал да се справя с трусове.

Д-р Хенри Банг, геолог и експерт по управление на бедствия в Центъра за управление на бедствия на университета в Борнмут казва:

"Някои сгради просто са се свлекли на земята, докато много [много]етажни сгради са се срутили настрани като тесте карти. Това показва, че повечето от сградите нямат съответните характеристики, осигуряващи стабилност по време на земетресение. Тези, чиито стени са се сплескали на земята, вероятно са много стари сгради, построени с относително по-слаби строителни материали. [Много]етажните сгради, които са се срутили като колода карти, вероятно не са били построени с устойчиви на земетресения конструктивни характеристики."

Земетресението е преместило Турция с 3 метра на югозапад

Проф. Иън Мейн, професор по сеизмология и физика на скалите в Университета на Единбург:

"Като гледам някои от снимките на пострадалите сгради, се вижда, че повечето от тях не са проектирани да издържат на много силни земетресения. Ясно е, че много жилищни блокове преживяват т.нар. палачинково срутване. Това се случва, когато стените и подовете не са свързани достатъчно добре и всеки етаж се срутва вертикално надолу върху този отдолу, оставяйки плътна купчина бетонни плочи с почти никакви празнини между тях. Това означава, че шансовете за оцеляване на всеки вътре са много малки."

“Ерозия на безопасността”. Защо в Турция до срутените сгради има запазени?

"Трябва да има въведени сеизмични кодекси, за да се спре това, но те не се прилагат достатъчно добре. Не е необичайно да видите един блок да стои с малко щети, а този до него - поради неправилна конструкция или използване на лоши материали - напълно сплескан", обяснява още проф. Мейн.

Земетресението в Турция и Сирия: Как можем да помогнем?

По ирония на съдбата точно такива критики на турците срещу властите им през 1999 г. вдъхновиха движения "отдолу" за промяна, от което в крайна сметка избуя Партията на справедливостта и развитието. Когато дойде на власт през 2002 г., тя беше за реформи и тесни връзки с Европейския съюз, а фондове от ЕС помогнаха за изграждане на по-безопасни училища и обществени сгради съгласно стандартите на съюза, припомня Айдънташбаш.

"И все пак, тъй като Ердоган разшири собствената си власт (и така европейската мечта на Турция избледня), интересът на правителството да спазва европейските норми за безопасност ерозира. През 2018 г., близо две десетилетия след огромното земетресение от 1999 г., Турция най-накрая прие дългоочакваното законодателство за земетресенията. Но тези правила са повече нарушавани, отколкото спазвани. Ердоган често описва строителната индустрия като перлата в короната на икономиката - насърчавайки мълчаливата липса на надзор. Големите обществени поръчки в Турция обикновено отиват при едни и същи правителствени приятели. Правете каквито искате изводи от това", допълва тя в коментара си.

Снимки: БГНЕС

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм