"На пръв поглед властите се справят, но всъщност те заложиха на едно решение, което е изключително рисково. Заложиха основно на хотелско настаняване нещо, което не се прави в Европа", заяви евродепутатът Елена Йончева в "Кой говори?" по Дарик радио във връзка с бежанската вълна от Украйна. 

Константинова: Не виждам никаква причина да подам оставка

"Настаняването се осигурява от държавата, както и от регистрирани благотворителни организации в Европа, като масово се използват и т.н. общински жилища. Стимулира се използването на частни лица и дружества, които могат да предоставят настаняване", допълни тя.

Йончева обясни, че "по изцяло друг начин подхождат европейските държави" и даде редица примери. 

Държава и бежанци се загубиха в превода заради комуникационен проблем

"Първоначалното настаняване се извършваше във временни мобилни центрове, но става дума само за 2-3 нощувки, ако няма места в държавните. Осигурява се дългосрочно настаняване от местните власти. Също така в Белгия функционират няколко сайта, които съдържат информация какви са вариантите за настаняване и при какви условия", обясни тя относно настаняването в Белгия.

"Бежанците получават финансова подкрепа между 720-1500 евро на месец в зависимост от семейното положение", допълни Елена Йончева. 

По думите й в Гърция има краткосрочно настаняване до 30 дни в държавните центрове, а след това тези, които имат желание, кандидатстват онлайн със специална бланка и по този начин получават място за настаняване. 

Тя обясни, че в Латвия държавата поема изцяло настаняването и изхранването в първите 90 дни и след това "започва настаняване от местните власти предимно в частни домове и в къщи за гости".

В Естония също е приет специален план. 

"Разходите по настаняването се покриват от местните власти, като се прави индивидуална преценка за всеки конкретен случай", каза тя. 

"Общото между всички тези държави, за разлика от България е, че там прилагат многовекторен подход. Не се залага само на един тип настаняване, което като че ли дългосрочно е по-удачният вариант", категорична е Елена Йончева. 

Евродепутатът от ПЕС сподели, че на ниво ЕС има подробно указания как да се осигурява настаняване от частни лица в специален сайт. 

"Странен е този подход (*бел.ред. в България)... Ако се мисли в перспектива, не мисля, че това беше най-удачният вариант", обясни тя.

Евродепутатът сподели, че в ЕС има средства за бежанците и проблемът е по-скоро как всяка държава ги разходва. 

По думите й ЕС определя основните изисквания, а "оттам нататък всяка държава-членка има своя програма, която е съобразена с наличността във всяка страна".

Тя потвърди, че България избра най-рисковия сценарий. 

"Кое е приоритет? Да помогнем на хотелския бизнес или да приложим устойчиво решение?", попита тя. И обясни, че помощта следва да "върви" заедно с бежанците и те да определят как да се разходват средствата.

По думите й в момента наблюдаваме обратен процес. Сега бежанците започват да се връщат в Украйна. 

"В България пристигат бежанци (не от Украйна). От началото на тази година техният брой е приблизително 12 000", обясни евродепутатът. 

Тя сподели, че те идват предимно от Афганистан, Сирия и от Мароко.

Турция ще строи жилища, училище и болница в Сирия, за да върне 1 милион бежанци

Йончева добави, че Ердоган е започнал нова програма за бежанците, но засега те не искат да се връщат в "зони за сигурност", които се намират в Североизточна Сирия, които са под контрол на Анкара. Сирийските бежанци не искат да се връщат там. 

Ердоган: Турция няма да гони бежанците от Сирия

Тя сподели, че по неофициални данни се очаква Турция да поиска отново средства за бежанците, но ЕС няма да даде пари за връщане на бежанци в Сирия. 

Макрон: Готов съм да посрещна лидерите на България и РСМ в Париж

По отношение на РСМ и започването на преговорите с ЕС, тя сподели че нашите аргументи трудно се чуват. 

"Лично аз съм скептична Макрон да стане гарант за РСМ", допълни Елена Йончева и припомни, че Макрон е бил гарант и относно Минските споразумения, а сега има война. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм