Френският президент Еманюел Макрон е готов да посрещне българските и македонските власти в Париж в подходящ момент, за да сключат двустранното си споразумение.
Това съобщиха официално от президентския кабинет на Макрон в Париж.
Василев: Няма как да вдигнем ветото за РСМ, ако ЕС не приеме поне отчасти нашата позиция
Агенция БГНЕС публикува пълния текст от съобщението без съкращения:
"Президентът на републиката разговоря тази вечер /снощи, 6-ти юни, бел.ред/ с българския президент Румен Радев и с министър-председателя на Република Северна Македония Димитър Ковачевски в рамките на усилията, които френското председателство на Съвета на Европейския съюз полага през последните няколко седмици, за да подкрепи търсенето на решение на спора между двете страни и по този начин да превърне европейската перспектива на Северна Македония в реалност.
Османи: Все още имаме работа, а времето е малко
По време на този обмен президентът на републиката изрази пълната си подкрепа за споразумение между двете страни, което ще допринесе за добросъседските отношения и зачитането на основните права на гражданите, които заявяват, че принадлежат към други общности или малцинства. Президентът на републиката изрази готовност да посрещне българските и македонските власти в Париж в подходящ момент, за да сключат двустранното си споразумение", се казва в края на съобщението.
Агенция Франс прес информира подробно за желанието на Макрон да посрещне "когато му дойде времето" властите на България и Северна Македония в Париж с оглед сключване на двустранно споразумение, което да позволи започването на преговори за присъединяване на Скопие към ЕС.
Пендаровски: Проактивната политика на Франция може да ускори преговорите за влизане в ЕС
Франция, която заема ротационното председателство на ЕС до 1 юли, от "няколко седмици" подкрепя търсенето на решение на спора между двете страни, припомниха от Елисейския дворец след разговори с българския президент Румен Радев и министър-председателя на Северна Македония Димитър Ковачевски, подчертава АФП и допълва, че по време на тези разговори Еманюел Макрон е изразил своята "пълна подкрепа за споразумение между двете страни, което ще допринесе за добросъседските отношения" и което "консолидира европейската перспектива на Северна Македония".
Пет държави в момента са официално кандидатки за членство в ЕС: Северна Македония, Черна гора, Сърбия, Албания и Турция.
Радев: Няма условия за моя визита във Франция
През 2019 г. Еманюел Макрон наложи вето, заедно с други две държави-членки, върху започването на преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания, с мотива, че не са изпълнени условията за разширяване на ЕС към тези две страни.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Тодор Тагарев: Главчев няма самочувствието на премиер
- ГЕРБ и ДБ се договориха: Започват работа по споразумение за общо управление
- Огнян Минчев: България е застрашена от ерозия на позицията си в евроатлантическия свят
- Главчев щял да призове Зеленски “да прояви разбиране” за споразумението с Украйна (ОБЗОР)