Гъстото строителство и липсата на зелени площи в градовете са причина за горещините, които стават все по-ожесточени, твърдят експерти и призовават да се строят по-екологични сгради.

Климатолог пред Дарик: Увеличаването на глобалната температура води до екстремни прояви на времето

Климатологът Баръш Йонол, доцент от Истанбулския технически университет (İTÜ), информира за ефекта на "топлинния остров" в публикация в социалните мрежи.

"Повърхностните температури над 40 градуса по Целзий в Истанбул на 17 август по обяд достигнаха 50-55 C в гъсто застроените райони", каза Йонол, цитиран от “Хюриет“.

Изчезващите ледници в Швейцария застрашават водоснабдяването на Европа

Някои експерти също посочват, че този ефект води до повишаване на температурата особено в районите на столичния град Истанбул, където жилищното строителство е гъсто.

"Строителството и асфалтът в Истанбул причиняват повишаване на температурата с 4-5 С. Небостъргачите, асфалтовите пътища и липсата на зеленина са причина за ефекта на топлинния остров в града", каза Орхан Шен, известен метеоролог, пред вестник „Миллиет“.

Река Рейн пресъхва: Германската икономика е застрашена

Заявявайки, че ефектът на топлинния остров дори в районите на Истанбул, разположени в близост до бреговете на Босфора, Черно море и Мраморно море, се е покачил с 3 C, Селахаттин Инджечик, професор от İTÜ, каза: "Тази цифра се увеличава във вътрешните части на града и гъсто застроените квартали. Този проблем ще продължи, докато не използваме материали, които ще намалят този ефект, и не планираме по съответния начин". Той добави, че единственият начин да се направи това е да се увеличат водните басейни, зелените площи и да се строят "зелени сгради".

Арктика се затопля 4 пъти по-бързо

Зеленото строителство е практиката за създаване на структури и използване на процеси, които са екологично отговорни и ресурсно ефективни през целия жизнен цикъл на сградата - от разположението до проектирането, строителството, експлоатацията, поддръжката, обновяването и деконструкцията.

Опозицията във Франция: Макрон „не разбира глобалното затопляне“

Отбелязвайки, че този ефект се проявява и през зимата, Адил Тек, професор от университета Богазичъ, заяви: "Въпреки че температурата в Истанбул не е екстремна, влажността е висока в сравнение с миналото, което се дължи на системата на ниско налягане, която ще продължи до 15 септември."

"Ако не бяха Босфорът и черноморското крайбрежие, истанбулчани почти нямаше да могат да дишат", добави експертът.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм