Домакин на 3-дневна международна среща по Проект „Лични истории за дискриминация и преследване по време на тоталитарните режими на XX век“ е от днес Димитровград. Проектът се осъществява по програма на ЕС „Европа за гражданите“ и останалите партньори са: Асоциация АТРИУМ от община Форли (Италия), община Шкодра (Албания), град Лабин (Хърватия) и „Сдружение на португалски политически емигранти“- (Португалия).


Целта на проекта е да привлече младежи, които на базата на собствените си разбирания и проучване на темата за преследването и дискриминацията по време на тоталитарните режими на XX век, да интерпретират исторически събития през този период. Всеки от партньорите изследва и разработва специфични теми, като за Димитровград това е "Дискриминация на интелектуалците по време на комунистическия режим".


От 17.30 ч. днес в Дом-музей „Пеньо Пенев“ от младежи ще бъдат представени кратък филм за подготовката и изпълнението на част от дейностите по проекта, като разказват и за закриването на драматичния театър в града след постановката „Грешката на Авел“; поетична композиция по стихове на Пеньо Пенев и презентация на електронна книга „Случаят Пеньо Пенев“.


Научна конференция на тема „Преследване и дискриминация на интелектуалците по време на комунистическия режим“ започва от 9.30 ч. утре в зала „Гроссето“. Във форума дистанционно, с видеопредставяне, ще участват двама от лауреатите на националната поетична награда "Пеньо Пенев"- тазгодишният професор Пламен Дойнов  и Стефан Цанев, удостоен с приза през 1988 г.

В зала "Гроссето" с доклади по темата ще се включат: 


o  Кин Стоянов - български общественик, публицист и писател с ярка гражданска позиция. Син на известния поет дисидент Радой Ралин;


o   Светослав Драганов - режисьор, сценарист и продуцент, преподавател в Нов Български Университет. Автор на филмите „Животът е прекрасен, нали?“, получил наградата за най-добър източноевропейски филм на Док Лайпциг 2001, „Веселите момчета“, с който  участва на IDFA 2003, „Млади сърца“ - носител на Специална награда на Prix Europa 2003, „Самодейци“ - носител на Златен Ритон 2005, „Живот почти прекрасен“ - участва в конкурса за пълнометражни филма на IDFA 2013. С Димитровград го свързва документалният филм "Град на мечти" (2011);


o   Николина Умурска – Главен уредник в Исторически музей-Димитровград, завежда отдел „Нова и най-нова история”. Експерт по идентификация на материално и нематериално културно наследство;


o   Живка Шишкова - Дългогодишен главен уредник на Дом-музей "Пеньо Пенев" в Димитровград (1987-2021).  Проектен мениджър по АТРИУМ. Изследовател на живота и творчеството на Пеньо Пенев и автор на многобройни разработки и публикации за него.


В последния ден от срещата, 12 май, от 10 ч. в залата на втория етаж в община Димитровград е предвидена пресконференция за дейностите по проекта, с участието и на партньорите от италианската община Форли, албанската община Шкодра и „Сдружение на португалски политически емигранти“ (Португалия", като представителите на град Лабин (Хърватия) не са успели да пристигнат за срещата.