Отстъпката от 25 ст. за литър гориво и вдигането на минималната работна заплата не са заложени в проектобюджета на служебното правителство за 2023 г.
На брифинг в Министерството на финансите ресорният министър Росица Велкова обясни, че в сегашният бюджет е заложено отстъпката от 25 ст. да се прилага или до изчерпване на средствата, или до края на 2022 г.
Повишават ли се реално заплатите у нас
По думите й обаче парите ще стигнат до 1 декември. Велкова обяви, че според Европейската комисия страната ни нарушава единния пазар заради това, че тя се прилага само за автомобили с български регистрационни номера.
Финансовото министерство е дало подробни обяснения на ЕК, че според него няма нарушения на единния пазар. Очаква се до два месеца доводите на ведомството да бъдат разгледани и да се вземе решение. Тогава обаче се очаква мярката така или иначе да бъде преустановена заради изчерпване на финансовия ресурс.
Финансовото министерство представи и останалите акценти в проектобюджета за 2023 г. В него заложеният външен дълг е близо 16 млрд. лв. От Министерството на финансите прогнозират 1,6% растеж на брутния вътрешен продукт и 5,9 млрд. лв. ръст на приходите. Разходите ще нараснат с 11 млрд., социалните плащания с 4,9 млрд. лв., като от тях 3,7 млрд. са от пенсии. Дефицитът ще се покачи от 4,1% на 6,4%.
Велкова обясни и какво ще се случи, ако не се стигне до приет от парламента държавен бюджет.
Синдикатите искат 20% повишаване на доходите на работниците
Припомняме, че по-рано през седмицата се проведе пресконференция на КНСБ и КТ "Подкрепа", на която бяха обявени съвместни действия и
искания за ръст на доходите, мерки за овладяване на кризата и
запазване на заетостта.
На пресконференцията стана ясно, че синдикатите искат повишаване на доходите на работниците поне с 20% в сравнение с 2021 г. и вдигане на минималната работна заплата до минимум 850 лева от следващата година.
Защо в България човек може да работи, но въпреки това да бъде беден?
Пламен Димитров от КНСБ коментира, че само по този начин българите могат да посрещнат поне до някаква степен инфлацията. Синдикатите поискаха още преосмисляне на плановете за намаляване на въглеродните емисии с 40% до 2026 година, защото това би означавало затваряне на комплекса Марица Изток и енергийна криза.
В пресконференцията участваха президентите на КНСБ Пламен Димитров и на КТ Подкрепа Димитър Манолов, вицепрезидентите на КНСБ, директорът на ИССИ Любослав Костов, икономическият съветник на президента на КТ Подкрепа Ваня Григорова и лидери на федерации към двете конфедерации.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Финансовият министър увери, че не се предвижда увеличение на данъците за догодина
- Добрин Иванов, АИКБ: Раздуването на разходната част на бюджета е вследствие на предизборен популизъм
- Изберете правилния кредит за спокоен сън
- Основен проблем за аграрния сектор - бюджетът за следващата година да не бъде приет