Евгения и Николай Баневи на успяха да осъдят прокуратурата. На първа инстанция съдът е отхвърлил претендираното от двамата обезщетение от по 5 млн. лв, съобщи Mediapool. Двамата се оплакват, че правата им са били нарушени с ареста им във Франция през 2019 г., а и последвалото задържане у нас. Те са обвинени като участници в престъпна група за пране на пари и данъчни престъпления. Делото срещу тях все още не е приключило дори и на първа инстанция.

Съдът гледа делото срещу Николай и Евгения Баневи

Четири години по-късно

Баневи бяха задържани във Франция в края на октомври 2018 г. След това бяха екстрадирани с решение на тамошен съд. Арестът им продължи и в България. Мярката на Евгения Банева бе променена няколко месеца по-късно, но съпругът ѝ прекара в ареста около две години.

Двамата вече успяха да осъдят държавата през Европейския съд по правата на човека. Установените нарушения обаче бяха не за задържането и продължителността му. ЕСПЧ постанови, че им се дължи обезщетение заради изказвания на бившия главен прокурор Иван Гешев и наблюдаващата делото Мария Дойчева. По онова време Гешев все още бе началник на специализираната прокуратура. В изявите си той говореше за хора, които медиите наричат олигарси и се позоваваше на източници като Уикипедия.

Баневи съдят Гешев и заместниците му за 60 000 лв.

Баневи заведоха отделен иск и срещу самия него и заместниците му. Двамата искат 60 хил. лв. обезщетение заради писмо до няколко европейски институции, в което се използват термини като "известни олигарси".

Няма проблем

В решението, с което Софийският градски съд (СГС), отхвърля иска на Баневи, се посочва, че няма извършени нарушения при задържането им. Двамата настояват, че арестът им във Франция е бил проява на произвол от страна на българския прокурор, издал заповедта за задържане, защото властите у нас били уведомени, че те ще пътуват към България и ще се явят пред разследващите. Съдът обаче приема, че няма нарушение.

Баневи осъдиха държавата заради изказвания на Гешев

"Само поради факта, че се намират на територията на друга държава при знанието за започнало срещу тях досъдебно производство, дадените в телефонен разговор уверения за предстоящо пътуване не биха могли да бъдат възприети на доверие като сигурни, без да се допусне възможността да променят намерението си и да се укрият, като по този начин възпрепятстват наказателното преследване. Ето защо действията на прокурора по прилагане механизма на европейската заповед за арест не могат да се определят като произволни в аспекта на недобросъвестност и в този смисъл водещи до изначална незаконност на задържането във Франция", пише в решението.

Друго оплакване на Баневи е, че обвиненията не им били съобщени на разбираем език, каквото задължение има прокуратурата. В жалбата си те твърдят, че заповедите за арест били на написани на непреводим френски, а предявените в България обвинения – общо и неясно формулирани.

Делото „Баневи срещу България“ влиза по същество в Европейския съд по правата на човека

"Противно на поддържаното от ищците, в постановленията за привличане в качеството на обвиняеми престъпленията са ясно, разбираемо и детайлно индивидуализирани по правна квалификация, време и място на извършване, в какво се изразяват изпълнителните деяния, участието на всеки един и на други лица в общата престъпна дейност и какъв е резултатът от тях", пише съдът.

Грешки във френския превод, изпратен от България, наистина е имало и при първото заседание по екстрадиция френските власти наистина не са успели да разберат какви са обвиненията. Затова заседанието било отложено и бил направен нов превод. Баневи обаче имали местен адвокати преводач, което сочи, че са упражнили правото си на защита, посочва градският съд.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм