Наша сънародничка остава блокирана в Палестина, след като в събота сутринта „Хамас“ нападна Израел. Нели Кукова успява да стигне до Йордания и към момента търси начини да се прибере в България.
„За мен всичко започна преди седмица, когато заминах за Израел. От Йерусалим реших да посетя Палестина, два дни останах там и на втория ден – точно в събота сутринта, бях изненадана от това, че има нападения. Затвориха границите и вече нямаше как да напусна страната. Имаше много информация за това как да постъпят българските граждани в Израел, но нямаше никаква информация какво да правим в Палестина. Всеки индивидуално се опитваше да напусне страната, което се оказа много трудно“, разказа Нели в „Тази сутрин“, след като в събота потърси връзка и с bTV. Тя пътува сама.
„Страшно е, просто е страшно. От Рамала се виждаха бомбите как хвърчат в Израел, бомби падаха веднъж и в Рамала. Навсякъде има автомати и бойни устройства. Просто е страшно“, коментира тя.
“Запознах се с местни хора в Палестина, които ми даваха информация дали границите са отворени, или не. В събота вечерта получихме информация, че на следващия ден мостът към Йордания ще бъде отворен. Пробвахме да минем през него в неделя сутринта. Тръгнахме много рано, опитахме се да си намерим таксита, но се оказа много трудно и палестинците не искаха да пътуват в страната си, беше опасно", разказва жената.
"В крайна сметка един шофьор се нави да ни закара от Рамала до границата. Всичко беше нормално, мислехме, че ще преминем, но границата не отвори. Палестинските власти бяха готови да ни пуснат, но от израелска страна казаха, че не пропускат никакви хора през границата. Трябваше да се върнем. Опитахме да преминем през чекпойнта за Израел, но той беше затворен. Преминаването беше позволено само за дипломати“, споделя Нели Кукова.
„В неделя се върнахме в Палестина и вчера направихме втори опит да преминем през границата. Аз имам два паспорта – български и немски. Вчера се обърнахме към посолството на Германия в Рамала, откъдето успяха да ни организират израелски таксита, с които опитът ни беше успешен. Бяхме 13 часа на път. Вече съм в Йордания и всичко е наред“, коментира българката.
Тя допълва, че имала и моменти на отчаяние, в които е усещала безсилие.
„Никой не се грижеше за нас - освен палестинските граждани, които много ни помогнаха, но от властите от израелска страна просто нямаше никаква помощ. Заради това, че нападенията бяха през уикенда, не можех да се свържа с посолствата и българските институции, защото тогава не работят“, посочва сънародничката ни.
От българското посолство също се свързват с Нели в понеделник и ѝ предлагат помощ, но първият ѝ опит е бил през немското посолство.
„В неделя тръгнах за границата с едно момче, което е немски граждани. Вчера в посолството на Германия срещнахме и други чуждестранни граждани, сред които и швейцарци и бяхме осем души“, посочва българката.
„Вторият вариант беше да опитам да се върна в Израел и оттам да хвана полета за България с правителствения самолет. Връщането в Израел обаче се оказа невъзможно. Властите не пропускат никого. В неделя трима души бяха застреляни на чекпойнта, след което палестинците се вдигнаха на протест, опитахме се да минем преди него, получи се, но по пътя също имаше много хора. Всички се опитват да бягат и палестинци, и непалестинци. Има много въоръжени хора по улицата, израелските власти, които проверяват паспорти - също. Ако наистина пътуваш с палестинска кола, което е нормално в Палестина, си застрашен и като турист. Проверяват документи с автомат в главата ти, макар че виждат, че не сме палестински граждани, е доста страшно“, разказва Нели.
В момента тя се опитва да се прибере от Йордания в България, но всички полети до четвъртък са продадени. Предполага, че в края на седмицата ще се прибере у дома през Букурещ.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Александър Танев: Бюджетът на Русия за отбрана за 2025 г. е 4 пъти повече в сравнение с довоенния период
- Мирослав Зафиров: България няма външна политика
- Мохамед Халаф: Не съм сигурен, че ще се стигне до третата фаза на споразумението между Израел и Хамас
- Израел освободи 90 палестински затворници в първия ден от примирието (СНИМКИ)