Не бих казал, че произходът му е най-важното. Това е символно важно във Великобритания. Риши Сунак е британец, той не е етнически шотландец или ирландец, роден е във Великобритания. Семейството му по някакъв начин е жива история на британския колониализъм, защото то идва от Южна Африка, където единият дядо е администратор, това не е нечувано. Сунак не е индиец, той има индийски произход, но той е британец. Това заяви политологът Явор Сидеров в „Кой говори“ по Дарик радио.
Крал Чарлз III назначи Сунак за министър-председател на Великобритания
„Това, което на нас ни прави впечатление тук, е нещото, което най-малко вълнува британците. Ние правим паралели как империята отвръща на удара. Ние говорим това, което е повърхностно, защото Индия не поставя нищо, той не се идентифицира с индийския естаблишмънт“, коментира още Сидеров.
Какви са предизвикателствата пред Риши Сунак?
Той обясни, че Риши Сунак е от тази част от Консервативната партия, която е най-дълбоко свързана с финансовия капитал, „онази много тясно прослойка, която докара Брекзит във Великобритания".
"От тази гледна точка нашите критики виждат нещо, което да, сигурен съм, че във Великобритания има крайни националисти, които не се чувстват добре от факта, че човек от индийски произход е премиер на страната, но има по-либерални хора, които го приветстват, че става премиер. Това е във Великобритания по-малкият проблем, по-важното е накъде ще поведе той страната, как ще се отнася към провалите на Консервативната партия в последно време, какво смята да направи по въпроса с икономиката, с инфлацията, с войната в Украйна“, обясни политологът.
Искал да е джедай, станал премиер и зет на милиардер: Кой е Риши Сунак
Относно бившия премиер Борис Джонсън, Сидеров смята, че „винаги трябва да бъде държан под око, защото той е особен тип политически бурен, който никне навсякъде, където не е посят. Във всеки един момент може да реши да предизвика Сунак за премиерския пост. Той е системен играч с антисистемен подход. При всички положения, връщането на Джонсън не е изключено“, заяви Явор Сидеров.
„Макрон поздрави Сунак - каза, че смята да работи с него и по принцип самият Макрон е англосаксонски формиран и важи към същата прослойка - на много висок елит, принадлежност към финансовия капитал, който не познава граници. От класическия висок глобализъм на последните 30 години Макрон и Сунак са от една порода и се познават отлично. Трудно е да се каже какво ще се случи. Мисля, че Сунак ще адресира проблемите, без задължително да обръща посоката на Брекзит“, заяви политологът.
Гледайте целия разговор тук:
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм