Някои от нещата, които постигнахме е да пишем за индустриите в Европа, значението на занаятчийството, за необходимостта от образованието, за изискването страните да имат добри дипломатически служби и да имат много добри граждански лидери. Това са темите, по които Monocle имат влияние и сериозно работим относно това как да направим градовете едно по-добро място за живеене. Но не винаги става въпрос за бързо, яростно, евтино и дигитално. Понякога нещата са по-прости и е важно да бъдат направени добре. Така започна разговорът с главният редактор на Monocle Андрю Тък във форумът за идеи на Дарик - "Стълбището", отговаряйки на въпрос за важността на медиите в днешно време.
Връчиха призовка на Морфов за „даване на обяснения“ (снимка)
Според госта е трудно да се даде дефиниция за влиятелна медия в днешния структуриран медиен свят. Не получаваме вече информацията си по традиционен начин, обясни той. Според него до преди 20 години всеки е имал персонални предпочитания за конкретни медии, от които е получавал информацията си. Днес обаче ни залива цялата информация от социалните медии. Според гостът Monocle зарежда хората с идеи и провокира размисли, а после хората сами проверяват информацият и изграждат своето мнение.
Каква е разликата между парламентарна република и президентска република
Според Андрю Тък непрекъснатото създаване на съдържание приравнява журналиста до служител в отдел връзки с обществеността от преди 40 години. Това той коментира в отговор на въпрос за новите поколения от журналисти, които са принудени да се обръщат към количестовто, а не толкова към качеството. Това не е журналистика, казва той, но въпреки това не се тревожи, тъй като, според него, това е временно явление, което ще си отиде.
Играта “искал, но не успял” преди изборите, или защо крахът на парламента е победа за всички
На въпрос относно гледните точки и възможността на екстремните организации да получават ефирно време Тък отговори, че Monocle е създадено като списание, което вярва, че ако седнете да поговорите с хората и те ви изслушат - има възможност да променят гледната си точка. Спианието не би се харесало на хора с крайни политически възгледи, които не подлежат на промяна. Той определи Monocle като центристко списание - финансово по-консервативни, но в същото време с либерален поглед по много на брой теми. В същото време радио изданието им, без да бъде носител на най-крайни мнения, се стреми да осигури пространство за дебат с различни визии и перспективи.
Кого обслужват и на кого вредят изборните правила в България
Стремежът към обективност е труден, заяви Андрю Тък, давайки оценка на възможността да за пълна обективност в медиите. Но дори и в Monocle имаме места, където отбелязваме, че това е лично мнение и становище на автора, обясни той. И в това няма нищо лошо. Но когато става дума за репортажи, е важно да не се правим на други, а да бъдем себе си. Хората знаят от къде идваме и какво правим.
Хората много добре знаят какво точно говорим. Те не идват при нас за някаква абсолютна обективност. Идват при нас за определена перспектива, за да разберат контекста на нещата в цялостната картина, добави гостът.
“Гешев е радост”. Защо главният прокурор взе награда в чест на непримиримия към мафията Фалконе
Според гостът Monocle играе интересна роля в много държави, тъй като представлява центъра, който не изпада в крайности. Много хора четат изданието, за да разберат как да бъдат предприемачи, как да имат глас при развитието на градовете им и как да помогнат за създаването на по-добро гражданско общество. Тези хора осъзнават, че има и други хора по света като тях и затова централното място в политическия спектър, който се заема от Monocle, е изключително важно.
„Monocle“ се разпространява в около 60 страни, посочи той и няма претенции да влияе на политическия наратив във всички тези държави. Изданието разглежда теми, свързани с индустриите в Европа, значението на занаятчийството, необходимостта от образование, изискването страните да имат добри дипломатически служби, да имат добри граждански лидери. Тези идеи звучат адекватно където и да отидете по света, категоричен е Андрю Тък.
Живеем в структуриран медиен свят и не получаваме информация по традиционния начин. Сега имате цялата информация от социалните медии, от телевизионните канали и ако имате желание, можете сами да си построите доста по-всеобхватна информационна картина от много различни канали. Мисля, че нещо подобно се случва с хората, които четат „Монокъл“, каза още Тък.
ЕП свали имунитета на двама евродепутати в рамките на скандала „Катаргейт“
Той вярва, че „Монокъл“ информира хората, които го търсят на ежедневна база, но не смята, че същите тези хора не търсят и други медийни канали, за да се информират. Сигурен съм, че имаме аудитория от добре образовани, мъдри, свързани и любопитни хора, които проверяват информацията, достигаща да тях. Така те получават по-пълна картина за онова, което ги интересува. Не се заблуждаваме, че сме единственият информационен източник, а и не искаме да е така. За нас е важно да зареждаме хората с идеи, да провокираме размисли, да ги срещаме с различни хора, да им представяме страхотни проекти от различни места по света, но в същото време ги подтикваме и те самите да отидат да ги видят, сами да оформят своето мнение, да решат какво мислят и те за тези неща, добави той.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Бъдещето е на почти умрелите традиционни медии
- Когато политолозите са безсилни, прогнозите са на астролозите: Не е сигурно, че сме се спасили от Армагедон, но от Пеевски няма нужда някой да ни спасява!?
- Специалност “Медии и журналистика” в УНСС отбеляза 20-годишнината си
- Журналисти от област Хасково с отворено писмо срещу агресията към колеги