Американски учени успешно са постигнали нетна печалба на енергия по време на експеримент с ядрен синтез, се казва в репортаж на „Индипендънт“. Учените от Националната лаборатория "Лоурънс Ливърмор" в Калифорния съобщават, че са произвели 2,5 мегаджаула енергия по време на експеримент, за който са били необходими 2,1 мегаджаула, което осигурява 120 % нетно производство на енергия. Към момента успехът на експеримента е потвърден, но вероятно няма да има допълнителни коментари, докато не бъде направено официално изявление.

Постигането на нетна печалба на енергия от ядрен синтез е постижение, към което областта се стреми от началото на 50-те години на миналия век, и този успешен експеримент може да бъде стъпка напред за възобновяемата енергия. Макар че ядрената енергия е изтъквана като потенциален заместител на изкопаемите горива, процесът на създаване на ядрена енергия обикновено се извършва чрез ядрено делене. Привържениците на термоядрения синтез твърдят, че той е много по-безопасен от създаването на енергия чрез реакции на делене.

Физик пред Дарик: Мястото на учебника по физика е в кофата за боклук

За да постигнат този успешен резултат от ядрен синтез, учените използват най-големия лазер в света върху гранула от водородна плазма, за да създадат реакция на синтез. Слънцето генерира енергията си чрез подобен процес, като всяка секунда слива водородни ядра в хелий в огромни количества. При реакциите на делене атомните ядра се разцепват, вместо да се съединяват, при което се освобождават големи количества енергия.

Според съобщенията министърът на енергетиката на САЩ Дженифър Гранхолм и заместник-министърът на ядрената сигурност на САЩ Джил Хруби ще направят официално изявление за експеримента във вторник. Администрацията на Байдън поставя силен акцент върху подкрепата за развитието на технологии за чиста енергия, включително ядрен синтез. Ръководителят на Службата за научна и технологична политика на Белия дом Алондра Нелсън изрично посочи термоядрения синтез като част от пакета "чисти енергийни промени".

Пробив в медицината: Лекарство за Алцхаймер показва добри резултати

Макар че има много привърженици на ядрения синтез и други ядрени енергийни източници като ключов елемент за изоставяне на изкопаемите горива, ядрената енергия има и своя дял от противници. Някои от най-големите критики към ядрената енергия се отнасят до фактори като разходи, радиоактивни отпадъци, замърсяване на въздуха, рискове от разтопяване на ядрени реактори и дълги периоди на планиране за изграждане на нови реактори. Критиците на термоядрения синтез изтъкват по-конкретно бавното развитие и липсата на измерими успехи въпреки огромните разходи на време, пари и ресурси за изследвания.

ООН: Големият бариерен риф в Австралия се намира в „опасност“

Ако се докаже, че ядреният синтез е по-безопасен и по-чист от енергията от ядрено делене, като същевременно произвежда подобна продукция, тогава той вероятно ще бъде разглеждан като най-доброто налично решение в областта на ядрената енергия.

Понастоящем в ядрената енергия и изследванията на ядрения синтез се влагат милиарди долари и многобройни ресурси. Независимо дали термоядреният синтез ще промени чистотата на енергетиката, както някои хора смятат, със сигурност е обещаващо да се види известен успех в тази дългогодишна изследователска област. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм