„През последните няколко години са се сформирали една или няколко мрежи, свързани със съдебната система, за изключително брутален криминален натиск върху хора, бизнеси и съдии. Това е класически пример на мафия и много брутален признак на превземането на една институция”. Това коментира в предаването „Кой говори?” по Дарик радио журналистът и главен редактор на „Капитал” Алексей Лазаров. Той бе част от „Голямото жури”, в чиито състав тази седмица влизат още журналистът Миролюба Бенатова, пиар експертът Любомир Аламанов и издателят Виктор Лилов.
Първата тема, която „Голямото жури” коментира, е убийството на Мартин Божанов-Нотариуса в столичния комплекс "Глория палас" в "Горна баня". Името на Божанов фигурира в разследване на Антикорупционния фонд (АКФ), според което той е осъществявал връзка с магистрати срещу заплащане - с цел решаване на проблеми на клиенти на обвинението. Съпругата на убития е работила в ГДБОП, съобщи главният секретар на МВР и уточни, че тя е била уволнена, обжалвала е отстраняването си и е възстановена от съда на работа.
„Проблемът е, че опитът ни да анализираме тези процеси отстрани е много труден, защото не знаем цялата истина, която се случва в ъндърграунда. Пазя се да правя много големи изводи, но специално за този човек е категорично, че ако той беше вкаран в затвора, вероятно щеше да бъде жив”, каза още Алексей Лазаров.
Миролюба Бенатова отбеляза, че за разследванията на АКФ, свързани с Пепи Еврото и Ивайла Бакалова, не се е говорило в големите медии, а като причина за това тя посочи факта, че в тези разследвания е ставало въпрос за Бойко Борисов, неговите евентуални връзки с Барселона и някаква корупция, свързана с него. Журналистът обърна внимание, че Ивайла Бакалова е единствената, която е говорила за къщата в Барселона.
„Сега, когато Петьо Еврото и Мартин Божанов ги няма, вече в телевизиите може да се говори за тези казуси, но само в контекста, че Мартин е имал връзки с имотни измами. Много мръсни тайни си отиват заедно с тези хора”, коментира още Бенатова.
Тя постави и въпроса какво се случва с бившата съпруга на Пепи Еврото – Любена Павлова. „В тази така наречена съдебна система и това „брокерство”, най-голямата и много ценна банка е с такива кошаревски свидетели. Това обезсмисля изобщо правораздаването”, на мнение е журналистът.
„Донякъде не си давахме сметка, че този период, през който Петьо Петров-Еврото и Мартин Божанов-Нотариуса бяха активни, всъщност беше един от най-мракобесните периоди на разпад на държавата. Предпоставките това да продължи да се случва не са отминали, но в момента положението не е толкова мракобесно. Това бяха времена, в които хора се вкарваха в затвора, изнудваха се фирми по брутален начин. Най-големият разпад на българската демокрация беше заключен в тези няколко години”, посочи от своя страна Алексей Лазаров.
„Тези подробности са шокиращи, ако човек не е живял вътре в тази супа от преплетени черва”, заяви Виктор Лилов.
Той бе категоричен, че не може да приемаме като общество, че това е нормалната ситуация с правораздаването. Той даде пример с насилието над протестиращи, в което органи, призовани да следят за реда, всъщност осъществиха насилие над гражданите.
„Когато говорим за измами и строителство, говорим за един огромен тъмен сектор, който изтласква цените на имотите нагоре. В България цените, особено в големи градове, са изхвръкнали в небесата. При строителството се перат най-много пари. Финансирането става като се изпират мръсни пари, които се движат от едни хора с връзки във властта, които прикриват целия този процес, включително и ролята на БНБ”, заяви още Лилов.
Любомир Аламанов изрази мнение, че ще е много добре, ако по някакъв начин успеем да задържим темата около Мартин Божанов активна. „Тук има много допълнителни елементи, които могат да останат някъде отзад - имало е сигнали за недопустим натиск върху съдии, тези сигнали къде са, кой е работил по тях? И втори елемент - в цялото нещо се чу, че медии и сайтове са били използвани като бухалки. Най-вероятно се знае много точно кои са, те могат да бъдат привлечени като част от организирана престъпна група”, каза още Аламанов.
"Мистър Кеш" и "Г-н Магнитски"
“Г-н Пеевски даде насоки на репортерите в парламента накъде да насочат своето внимание. Каза, че ще бъдат зададени въпроси към прокуратурата и към Борислав Сарафов. Въпросът на Пеевски, който каза на журналистите да зададат, е „къде са сигналите срещу хората на президента?”. Веднага се започна работа по тези насоки”, коментира Миролюба Бенатова.
Алексей Лазаров посочи, че няма как да бъде обяснено точно какво става. Той допълни, че няма как да знаем какво се случва в криминалния свят и отбеляза, че с политическия ъндърграунд нещата стоят по същия начин. По думите на журналиста действията на Пеевски не са политически мотивирани.
Той обясни, че догадките, свързани с Делян Пеевски, които са направени в публикации на „Капитал”, говорят за няколко неща. След около месец е конференцията на ДПС, която трябва да избере един председател или двама съпредседатели. Избирането на Пеевски не изглежда да е гарантирано, посочи Лазаров и добави:
„Усилията, които той полага в последните седмици - извършва активна предизборна кампания. Едно от възможните обяснение за атаката му срещу президента, е че той се опитва да се покаже като политически активен. Той се опита да бъде агресивен срещу ПП-ДБ и правителството, разбра се, че трябва да спре да го прави, защото ще развали коалицията. Трудно може да бъде агресивен и срещу „Възраждане”, срещу БСП. Една от малкото високи политически фигури, които му остават, е президентът”, заяви Алексей Лазаров.
Любомир Аламанов от своя страна отбеляза, че когато се изправиш срещу президента, изглеждаш много по-солиден, отколкото ако тръгнеш да се бориш срещу общински съветник, например. От друга страна, посочи пиар експертът, в момента президентът доста отслабва. По думите му е започнало да става ясно, че той не прави всичко възможно, за да върви уверено България по някакъв път към западна цивилизация. Неговата позиция много олекна през последните 1-2 месеца, на мнение е Аламанов.
„Г-н Пеевски има нужда от доста голяма активност, даже не само заради изборите на лидер на ДПС. Той се опитва много яростно да промени своя имидж, да се препозиционира”, каза още той.
Покупката на „Булсатком”
Най-голямата концентрация на българския телеком пазар беше разрешена от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) - според антимонополния орган покупката на “Булсатком” от собственика на “Виваком” „Юнайтед груп” не е проблем. Не така смятат от другите два телекома в страната - “А1 България” и “Йеттел България”, които обявиха пред “Капитал”, че ще обжалват решението.
„Какво означава това за бизнес средата и за регулаторите - не че някога сме имали съмнения за степента, до която е превзета КЗК, но това е поредно доказателство, и то с доста важни последствия. През годините Комисията беше използвана в очевидни опити групата около Борисов и Пеевски да овладее медиите”, заяви Алексей Лазаров.
Той обясни, че „Юнайтед груп” контролира близо 50% от телевизионната аудитория в страната, съществена част от онлайн аудиторията и близо половината от рекламния пазар. Според конкурентите на „Булсатком” след придобиването ѝ, тази група ще контролира и 60% от пазара на телевизионно разпространение, което означава да има и директно влияние върху всички останали телевизии, допълни журналистът.
„Когато това нещо се случва след решение на регулаторен орган, който доказано е политически контролиран от хората около Борисов и Пеевски, то тогава седи въпросът каква е била договорката и дали тези хора отново вече не контролират съществена част от българския медиен пазар”, коментира още Алексей Лазаров.
Целия разговор чуйте в прикачения звуков файл.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Рамадан Аталай с очакване кабинетът да смени областните управители, назначени от Пеевски
- Защо Пеевски (още) е важен?
- Президентът: Ще разберем дали мнозинство и опозиция ще се заемат с проблемите или със своите интимни отношения
- Левон Хампарцумян: В момента Европа не е заплаха за никой и това не е добре