Прекратяването на руския износ на природен газ за Европа би било особено силна тактика за натиск срещу санкциите наложени от ЕС. И от двете страни обаче последствията могат да бъдат тежки, предава TCE.
По-рано този месец Москва намали потоците на природен газ към Германия по газопровода "Северен поток" с 60 процента, принуждавайки страната да се върне към изгарянето на въглища. Но това също обтегна отношенията между членовете на ЕС - дали за Берлин солидарността ще продължи да има предимство пред вътрешните енергийни доставки?
Джонсън: Ако Путин беше жена, нямаше да нападне Украйна
Въпрос, който вероятно ще стане все по-належащ, тъй като Русия все повече ограничава своя износ на газ за Европа.
Нива на съхранение доста под средните
„В случай на пълно спиране на доставките на газ, ЕС ще трябва да направи избор и да намали потреблението на природен газ с 30 процента“, каза Фатих Бирол, ръководител на Международната агенция по енергетика, в интервю за Bloomberg.
Заради страх от спиране на руския газ: Австрия се подготвя да отвори въглищните централи
„Пълното спиране на доставките на руски газ за Европа преди зимата може да доведе до нива на съхранение доста под средните, което би поставило ЕС в много уязвима позиция“, казва Бирол.
Той не изключва в настоящия контекст пълното спиране на износа на газ от Русия за Европа.
Страните от ЕС бързат да попълват доставките на природен газ от всички източници в очакване на зимата. Ще минат няколко седмици, преди да успеят да постигнат това, така че ако Москва затвори крана скоро, Европа ще бъде принудена да направи избор и да ограничи достъпа до природен газ.
Франция отваря временно стара въглищна електроцентрала
Индустриалният сектор вероятно ще бъде засегнат първи, следван от домакинствата през летния период, за да се попълнят доставките, но и за да могат да продължат да снабдяват важни сектори като здравните центрове. Една от последиците несъмнено биха били "значително по-високи" цени.
Важен поток от приходи
Сега Европа е на път да достигне 90 процента от капацитета си за съхранение на 1 ноември, но спирането на руския износ може да не остави тази стойност на около 75 процента, според Bloomberg.
В някои страни се очертава недостиг, дори когато Европейският съюз се стреми да запази известна солидарност между своите членове. Трудно е да си представим как ЕС би могъл да преживее зимата, ако наистина имаше недостиг на газ. Остава да видим дали другите доставчици на ЕС ще успеят да компенсират възможно най-добре спирането на руския износ.
Германски министър: Вече се къпя по-бързо, за да пестя енергия
От руска страна затварянето на газовите кранове за Европа също може да струва скъпо. Това би означавало загуба на важен поток от приходи, докато Европа вече е започнала да намалява вноса си и други страни вече са нейни основни клиенти.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Путин: Изстреляната срещу Украйна балистична ракета е със среден обсег
- Инструктираха по телефона Мария Захарова да не коментира удара с междуконтиненталната ракета (ВИДЕО)
- Русия изстреля междуконтинентална балистична ракета срещу Украйна (ОБНОВЕНА)
- Работи ли нелегално руско консулство в централата на БСП във Варна?