Австрийското правителство реши да подготви площадката на въглищната електроцентрала „Мелах” в Южна Австрия поради опасения, че Русия може да намали още повече доставките на газ, съобщи БГНЕС.
Последната въглищна електроцентрала в алпийската държава беше затворена през пролетта на 2020 г. Транспортните ленти са превзети от паяжини, а около огромния парцел, където някога са се съхранявали въглища, има растения и цветя. "Никога не бих си представил, че ще рестартираме завода", каза пред АФП Петер Пробст, 55-годишен заварчик.
Германия принудена да заложи на въглищата
"Наистина е тъжно да сме толкова зависими от газа", добави той.
Европа се опитваше да се откаже от въглищата в борбата с изменението на климата.
Но тъй като Русия намали доставките на газ в резултат на санкциите, които Западът ѝ наложи заради войната в Украйна, европейските страни започват да се завръщат към въглищата.
Франция отваря временно стара въглищна електроцентрала
Днес бяло-червеният комин на централата в Мелах се откроява сред полета с царевица и тикви, а в далечината се вижда град Грац.
Вътре стените са черни, а по вратите и парапетите е полепнал въглищен прах.
Преди да бъде затворена, в централата са се складирали около 450 000 тона въглища. Сега австрийската коалиция на консерваторите и зелените си поставя за цел до 2030 г. цялото електричество да се произвежда от възобновяеми източници.
Меркел обясни защо е предпочитала руския газ
Ръководителят на обекта Кристоф Курцман-Фридл твърди, че централата, управлявана от доставчика Verbund, може да бъде готова отново след "около четири месеца" - точно навреме, за да се справи с евентуален недостиг на газ през зимата.
Извънредни мерки
В понеделник канцлерът Карл Нехамер настоя, че централата ще бъде пусната в експлоатация само ако е необходимо, докато Австрия се придържа към целите си за намаляване на емисиите.
"Това наистина е спешна мярка", заяви консерваторът по време на брифинг пред чуждестранни кореспонденти.
"Това наистина е нещо, което показва колко извънредна е актуалната ситуация... Трябва да се подготвим за всяки сценарий."
Украйна забрани износа на въглища, мазут и газ
Според Курцман-Фридъл централата с мощност 230 мегавата ще поеме функциите на близката газова централа, също управлявана от Verbund, която в момента снабдява с отопление 300 000 жители на Грац.
Той обаче предупреди, че площадката все още трябва да се подготви, като се пусне отново в експлоатация цялото оборудване. Освен това трябва да се наеме квалифициран персонал и най-вече да се намерят достатъчно въглища.
Преди въглищата идваха основно от мините в полския регион Силезия, които полското правителство се стреми да затвори.
12 страни от ЕС частично или изцяло са спрели газа от Русия
Тъй като от 2020 г. насам цените на въглищата са се повишили цели три пъти, произведената от централата електроенергия също ще бъде по-скъпа, посочи Курцман-Фридъл.
Критиките за мярката не закъсняха и опозиционните социалдемократи заклеймиха решението за въглищната централа като "акт на отчаяние от страна на Зелените".
"Ще бъде ли следващата стъпка повторното пускане в експлоатация на "Цвентендорф?", попита опозицията, визирайки единствената атомна електроцентрала в страната.
Деветмилионната алпийска държава е твърдо против ядрената енергетика, като през 1978 г. безпрецедентно гласува против ядрената енергия, което попречи на откриването на централата.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм