Франция стана поредната страна, която преразгледа енергийните си възможности заради войната в Украйна, като обяви днес, че разглежда възможността за повторно отваряне на наскоро затворена електроцентрала на въглища, предаде БГНЕС.
Германия принудена да заложи на въглищата
Министерството на прехода в енергетиката заяви, че обмисля да възобнови работата на централата в Сен Аволд в Източна Франция през тази зима, "предвид ситуацията в Украйна" и ефекта, който тя оказва върху енергийните пазари.
"Оставяме отворена възможността да можем да върнем централата в Сен Аволд в действие за още известно време, ако се наложи през следващата зима", се казва в изявление на министерството, което потвърждава репортаж на RTL.
Украйна забрани износа на въглища, мазут и газ
Но Франция все още ще произвежда по-малко от един процент от електроенергията си чрез въглища и няма да се използват руски въглища, се казва още в изявлението.
Ангажиментът на президента Еманюел Макрон в крайна сметка да затвори всички въглищни централи във Франция остава непроменен, се казва в изявлението на министерството.
Сен Аволд беше затворена едва на 31 март, а единствената въглищна електроцентрала, която все още работи във Франция, е в Кордемай, в западната част на страната.
12 страни от ЕС частично или изцяло са спрели газа от Русия
По-голямата част от производството на електроенергия във Франция се осигурява от ядрена енергия: 67% през 2020 г. През същата година делът на въглищата ще бъде едва 0,3 процента.
Наскоро Австрия, Германия и Нидерландия обявиха, че ще използват в по-голяма степен въглища за своите енергийни нужди поради последиците от нахлуването на Русия в Украйна.
Войната там доведе до скок на световните цени на енергията и до перспективата за недостиг на енергия, ако доставките бъдат прекъснати.
Руският енергиен гигант "Газпром" вече спря доставките за редица европейски страни, включително Полша, България, Финландия и Нидерландия.
Но връщането към изкопаемите горива предизвика тревога в Европейската комисия и сред природозащитниците.
Те изтъкват риска Европейският съюз да не постигне целите си за намаляване на замърсяващите енергийни източници, което може да има катастрофални последици за климата.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм