60-20-20 и президент – така най-общо изглежда предложението на д-р Зияд Ел Масри за промяна в модела на управление на България, за който вече близо две години говори анализаторът. В ефира на Дарик той представи своето виждане за промяна, която по думите му ще започне да се случва много скоро в страната след като стане ясно, че предстоят поредните предсрочни избори за парламент.

„Още на поредния вот през 2021 г. стана ясно, че хората не искат да дават доверието си на едни и същи политици в различни костюми или преобразени с вижданията на други партии. Ниската и все по-ниска избирателна активност, показва че изборът не е в алтернатива, а е като избор между три вида смърт. Отказът на гражданите да отидат до урните е показателен, че те нямат очаквания и надежда тези политици да изведат България на по-стабилно икономическо и социално ниво. Резултатите от последните 32 години, в които сме или в статично положение или става по-зле са ясен индикатор, че не партиите, а целият политически модел трябва да се промени“, каза д-р Зияд Ел Масри.

Неговите прогнози са още от следващата година недоволството да започне ясно да очертава нуждата от нов модел. „Светът се променя. Динамиката, която виждаме вече да се случва не само в Европа, а и в повечето цивилизовани държави показва вече друг курс. И ние няма да можем да устоим със старите разбирания и правила на новата реалност“, прогнозира той.

Според д-р Ел Масри, адекватна промяна, която ще отговори и на обществените нужди ще бъде с ограничаване на партийната власт в Народното събрание и фиксиран процент гражданска безпартийна квота. „Народните представители от партиите трябва да бъдат не повече от 60% от състава на Народното събрание, а 20% от местата да се дадат на личностите. Хора, които или да бъдат безпартийни или поне 5 години да не са били активни в партии. Такива, които са уважавани, успешни, хора, които политически тласък са успели да променят средата, в която живеят. Убеден съм, че такива личности, ще получат много повече доверие, отколкото кандидатите, от която и да е формация. За да бъдат в избори обаче е нужно да има различни условия. Ще са им нужни по-малко гласове за да бъдат избираеми, поне на половина от тези за кандидат-депутати от партии. Останалите 20% да бъдат на президента“.

Д-р Зияд Ел Масри прогнозира, че при подобно разпределение ще има повече независимост и по-малък риск от решение под натиск и лични облаги, отколкото при досегашните методи, в които политическите формации се сливаха в една хомогенна маса, тясно свързана с лични интереси на една или друга група. А участието на избрани от президента депутати, обяснява така: „Президентът не може да има еднолична власт, но за тези две години поне видяхме при временните правителства, че решенията се вземат много по-лесно при този модел на работа“.

Условията, които обаче ще важат както за централна така и за местна власт да бъдат за трите основни органа ще са – кмет, президент, главен прокурор да има право на не повече от два мандата в управлението.

Какви са мотивите на това предложение, как би функционирал този модел на управление и при какви условия за да има повече спокойствие и ефективност, чуйте в звуковия файл от интервюто, което Дияна Бедросян и Никола Попов проведоха с д-р Зияд Ел Масри: