Наред с много други неща, през цялата история месец януари е бил свидетел на паметни събития, включително откриването на Рио де Жанейро и избирането на Харолд Годуинсън, граф на Уесекс, за последния англосаксонски крал на Англия, пише "RestLess".
Хиляди евреи напуснаха Русия заради страх от преследване
Ако някога сте седели и се чудили какво се е случило на определена дата в историята, прочетете, за да разберете какви известни исторически събития са станали през месец януари.
1 януари 1502 г.
Португалски изследователи акостират в залива Гуанабара на южноамериканското крайбрежие. Вярвайки, че заливът е устието на река, а не море, изследователите нарекли района Рио де Жанейро – което означава „януарската река“.
Наследник на Гоце Делчев се обяви против подмяната на българската история
1 януари 1863 г.
Когато американската нация наближава третата си година от гражданската война, президентът Ейбрахам Линкълн издава Прокламацията за еманципация. Това означава, че всички хора, държани като роби в рамките на бунтовните американски щати, вече са свободни.
1 януари 2002 г.
Еврото за първи път влезе в обращение – евробанкнотите и монетите бяха въведени в 12 различни страни.
Това беше най-голямата парична промяна в света досега. Някои от валутите, заменени от еврото, включват австрийски шилинг, френски франк, гръцка драхма и италианска лира.
3 януари 1922 г.
Английският изследовател Хауърд Картър открива гробницата на Тутанкамон в Долината на царете, близо до Луксор в Египет.
Тутанкамон управлява Египет като фараон в продължение на десет години до смъртта си на 19-годишна възраст, около 1324 г. пр.н.е.
6 януари 1066 г.
Харолд Годуинсън, граф на Уесекс, е избран от Witan (събранието на благородници, които стоят като съвет на англосаксонските крале) за следващия крал на Англия. Известно е, че той ще умре в битката при Хейстингс по-късно същата година, когато се бие с Уилям Завоевателя.
Паметникът на Шести артилерийски полк в Сливен на 97 години
8 януари 793 г. сл. Хр.
Датските викинги нападат остров Линдисфарн край североизточното крайбрежие на Англия – унищожават прочутата му църква Св. Кътбърт и изпращат ударна вълна в Европа.
Въпреки нападението християнска общност оцелява в Линдисфарн и записва събитието на известния „Камък на Страшния съд“.
10 януари 1918 г.
Камарата на лордовете одобрява законопроекта за представителството на народа, който дава на жените над 30-годишна възраст право на глас. Същият закон дава право на глас на всички мъже на възраст над 21 години.
Едва със Закона за равни права на глас от 1928 г. всички жени на възраст над 21 години могат да гласуват и жените най-накрая получават същите права на глас като мъжете.
11 януари 1569 г.
По време на управлението на кралица Елизабет I в Англия се провежда първата държавна лотария. Билети могат да бъдат закупени от западната врата на катедралата Сейнт Пол в Лондон.
Работейки за набиране на средства за няколко проекта за благоустройство, на кралица Елизабет е даден избор между налагането на нов данък и провеждането на първата държавна лотария. Кралицата решава да направи лотария.
13 януари 1893 г.
Във Великобритания се ражда нова политическа партия, след като Джеймс Кийр Харди обединява социалистите под името Комитет на трудовото представителство.
15 януари 1559 г.
Елизабет I е коронясана за кралица на Англия на 25-годишна възраст. Елизабет е дъщеря на Хенри VIII и втората му съпруга Ан Болейн, която е обезглавена през 1536 г.
Тя продължава да царува 45 години в това, което е запомнено като „златен век“ на английската история.
15 януари 2001 г.
Докато работеха за създаването на Nupedia – онлайн енциклопедия, написана от учени – Джими Уелс и Лари Сангър стартираха и втора безплатна енциклопедия, наречена Wikipedia, в която всеки може да допринесе.
Светът си взема последно сбогом с кралица Елизабет Втора
Въпреки че първоначално Wikipedia не привлече много внимание, тези дни изследванията показват, че Wikipedia има около 18 милиарда показвания на страници и 20 000 добавени статии всеки месец.
16 януари 1986 г.
На 57-ия му рожден ден бронзов бюст с глава и рамене на Мартин Лутър Кинг-младши беше открит в Ротондата на Капитолия във Вашингтон. Това е първата статуя на афроамериканец, която се появява в сградата.
Четири дни по-късно, на 20 януари, страната провежда първия национален празник на Мартин Лутър Кинг-младши.
След 70 години Великобритания ще има нов крал - Чарлз III
18 януари 1486 г.
След 30 години гражданска война във Войните на розите, кралските домове Йорк и Ланкастър са обединени от брака на Тюдор Хенри VII с най-голямата дъщеря на Едуард IV, Елизабет Йоркска.
Двойката има щастлив брак и създава седем деца заедно (включително бъдещия крал Хенри VIII) преди смъртта на Елизабет през 1503 г.
20 януари 1265 г.
Първият парламент в Англия се събира в Уестминстър Хол в Лондон под временното управление на Симон дьо Монфор, който преди е известен като граф на Лестър. За първи път в една зала се събират представители от градове и села от цялата страна.
78 години от бомбардировките над Враца
Де Монтфорд ръководи въстанието срещу крал Хенри III по време на Втората баронска война. Той става владетел на Англия чрез военна диктатура за по-малко от година.
20 януари 2009 г.
Барак Обама стана 44-ият президент на САЩ.
Обама беше първият афроамериканец на поста, ръководейки страната си до 20 януари 2017 г., когато Доналд Тръмп пое поста.
21 януари 1846 г.
След като сам основава вестника, Чарлз Дикенс публикува първото издание на The Daily News в Лондон. The Daily News беше смятан за радикален съперник на десния Morning Chronicle.
Анджелина Джоли продаде картина на Чърчил за 11,6 милиона долара
Вестникът първоначално не постига търговски успех, така че след като сам редактира 17 броя, Дикенс предава редакторството на своя приятел Джон Форстър, който има повече журналистически опит.
21 януари 1969 г.
Представителят на Ню Йорк Шърли Чизолм стана първата чернокожа жена, избрана в Конгреса. Чизлом изкара седем мандата, основа Конгресната група на черните и Женската група, а също така се кандидатира за президент през 1972 г. – първата чернокожа жена, която се бори за голяма партийна номинация.
През 1973 г. тя каза: „Следващият път, когато жена от какъвто и да е цвят на кожата или арфоамериканец от какъвто и да е пол се стреми да стане президент, пътят трябва да бъде малко по-гладък, защото аз помогнах да го проправя.“
77 години от смъртта на цар Борис III
22 януари 1879 г.
Командвани от Ntshingwayo kaMahole Khoza и Mavumengwana kaNdlela Ntuli, около 20 000 зулуски воини атакуват и избиват 2000 британски сили в Isandhlwana в провинция Натал, Южна Африка.
Британските загуби включват около 800 войници от редовната армия и 500 африкански спомагателни войници. Битката при Исандлуана е една от първите значими битки от англо-зулуската война.
22 януари 1970 г.
Първият самолет Boeing 747 Jumbo, превозващ 324 платени пътници, се завръща на лондонското летище Хийтроу, след като завърши първия си трансатлантически полет от Ню Йорк.
Борис Джонсън ще се бори „до последния си дъх“ срещу бутането на паметника на Чърчил
24 януари 1965 г.
Известният военен министър-председател Уинстън Чърчил почина на 90-годишна възраст. Погребан в Уестминстър Хол в Лондон, Чърчил стана първия некралски представител, получил държавно погребение след Уилям Гладстон през 1898 г.
Чърчил подаде оставка като министър-председател през 1955 г., но не се оттегли от политиката до 1964 г.
26 януари 1788 г.
Капитан Артър Филип ръководи флота от 11 британски кораба, превозващи затворници до колонията Нов Южен Уелс, което по същество бележи основаването на Австралия.
Първоначално е планирано Австралия да бъде наказателна колония (място за заточение на затворници и осъдени), но това продължава само до 1868 г.
Темз и Антон с поглед назад към Втората световна война
27 януари 1926 г.
Шотландският изобретател, електроинженер и иноватор Джон Логи Беърд демонстрира новата си машина – първата в света телевизионна система, работеща на живо – пред Кралския институт в Лондон.
28 януари 1807 г.
Демонстрирано в Pall Mall, Лондон стана първия град в света, осветен с газови светлини. Газовите лампи струват около 75% по-малко от маслените лампи и свещите.
До 1859 г. газовото осветление е открито в цяла Великобритания и около хиляда бензиностанции са създадени, за да отговорят на търсенето на новото гориво.
29 януари 1596 г.
Известният английски изследовател, морски капитан, политик и търговец на роби от Елизабетинската епоха, сър Франсис Дрейк, е погребан в морето.
Какво е общото между Мик Джагър и Елизабет Втора?
Дрейк е участвал в някои от най-ранните английски плавания за роби и си е спечелил репутация с пиратството си срещу испанските кораби и владения. Изпратен в Южна Америка от кралица Елизабет I през 1577 г., Дрейк се завръща у дома през Тихия океан и става първият англичанин, обиколил земното кълбо.
30 януари 1649 г.
Английският крал Чарлз I е обезглавен в Уайтхол, след като съдът го определя като „тиранин, предател, убиец и враг на народа“. Той е убит за престъпленията си по време на английските граждански войни – водени между роялисти и парламентаристи – от Оливър Кромуел.
След екзекуцията на Чарлз I монархията е временно премахната и Оливър Кромуел поема контрола като лорд протектор на новата Английска общност.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм