Борис Джонсън заяви, че ще се съпротивлява “до последния си дъх” срещу бутането на паметника на Уинстън Чърчил, след като статуята беше атакувана и надраскана с графити от участници в протестите срещу расизма.
Джонсън обяви създаването на комисия за справяне с проблемите на расизма, която да се занимае с всички аспекти на неравенството.
В същото време британският премиер предупреди, че Обединеното кралство не може да пренапише и промени историята си на колониализъм и експлотация.
В коментар във вестник “Telegraph” Борис Джонсън посочва, че антирасистките протести, предизвикани от убийството на Джордж Флойд, не могат да бъдат пренебрегнати. Британският премиер изтъква обаче, че Обединеното кралство не трябва да се опитва да пренаписва миналото чрез премахване на исторически символи.
“Трябва да се справим с предизвикателствата на настоящето, а не да пренаписваме миналото”, пише той.
Масови антирасистки протести се проведоха и във Великобритания след убийството на чернокожия Джордж Флойд от полицай в американския град Минеаполис.
Паметникът на Уинстън Чърчил в Лондон беше надраскан със спрей, като един от надписите гласеше “беше расист”. В Бристол пък протестиращите срещу расизма бутнаха статуя на Едурад Колстън, който е търгувал с роби.
В отговор хиляди се събраха на демонстрация в събота, за да защитят заплашени от оскверняване паметници, като 100 души бяха арестувани.
Джонсън осъди и “крайнодесните хулигани”, участвали в констрапротестите. Той обяви, че създава комисия за справяне с проблемите на расизма и неравенството, като отбеляза, че трябва да се направи много повече и ще бъде направено. Според британския премиер обаче историята не трябва да се изкривява.
В статията си в “Телеграф” той заявява, че ще се съпротивлява “до последния си дъх” срещу оптитите паметника на Уинстън Чърчил да бъде бутнат. Безумие да обвиниш в расизъм лидера, който поведе страната към победа срещу фашизма във Втората световна война, посочва Джонсън. Великобритания не може да обработи историята си с “фотошоп”, добави премиерът, който е автор на биографията на Чърчил.
Уинстън Чърчил - два пъти министър-председател на Великобритания, е смятан за герой и често оглавява класациите за най-велик британец.