Днес Враца си припомня за един черен ден от новата си история - бомбардировката над града на 24 януари 1944 г. от съюзническата англо-американска авиация.
През Втората световна война България не води активни бойни действия, но въпреки това по настояване на английския министър-председател Уинстън Чърчил над страната започват въздушни удари с мотива, че Царство България е немски съюзник.
Само в заключителния етап на войната през 1944 г. пуснатите бомби над страната са 43 954. Сред градовете, дали най-много невинни жертви, е Враца.
На 24 януари 1944 г. 300 американски тежки бомбардировача тръгват да бомбардират София, но поради гъстата мъгла са отклонени. Те хвърлят бомбите си над други градове и села. и тежко бомбардират град Враца – в 12,35 ч. от 84 „летящи крепости“ и в 13,10 ч. от още 50 бомбардировача. Пуснатите бомби над града са около 380 – убити са 126 души, ранени са 250. Разрушени са 234 сгради. Жертвите са 126 убити и 97 ранени.
Част от историците твърдят, че град Враца е бомбардиран заради гъстата зимна мъгла над София, а според други – вместо жп гарата в Мездра.
Върху нищо неподозиращото мирно население на града по обяд - 12, 35ч. 84 американски бомбардировача изсипват над 380 бомби.
Убити са 126 души, ранени са над 250 - изтребителите слизат ниско и обстрелват от упор мирното население с бордните картечници
Един от самолетите бива свален от картечница, разположена на Кулата на Мешчиите.
Разрушени са 234 сгради.
Загиват цели фамилии, разрушени са домовете на 1 667 врачани. Сред разрушените сгради е и читалище „Развитие", църквата „Св. св. Константин и Елена”, занаятчийското училище.
Най-сериозно са пострадали квартал „Предградие” и центърът.Разрушени са църквата „Св. Св. Константин и Елена“, занаятчийското училище.
Трогната от трагедията на врачани, царица Йоана изпраща на кмета на Враца сумата от 20 000 лева за подпомагане на бедните семейства в града, пострадали от бомбардировките и загубили домовете си.
Демократът Чърчил посреща данните от разрушителните бомбардировки над България с думите: „Отлично!“
Сред загиналите са и дъщерите на нашия поет Йосиф Петров, Председател на откриването на VII Велико народно събрание на Република България. Впоследствие са изградени няколко бомбоубежища, но за щастие бедствие с такива размери вече не се повтаря.
На 1 юни 2014 г. с благотворителна кампания, организирана от Съюза на военните ветерани, врачани поставят 8-метрова паметна плоча от мрамор и гранит с имената на загиналите. Проектант и изпълнител е арх. Петър Златарски.
Малцина бяха хората които оставиха по едно цвете на каменната плоча в памет на жертвите от бомбардировката. Паметта на 124-те жертви от трагичното събитие бе почетена по време на панихида, отслужена в храм „Св.Възнесение“ от Негово Високопреосвещенство Врачански митрополит Григорий.
Кое е важното ,припомня офицер от запаса Лъчезар Генов: чуйте в прикачения звуков файл.