"От години се знае, че лекарствени продукти, предназначени за българския пазар, се изнасят за страни предимно за ЕС, тъй като тук цените са ниски, а там - по-високи. Реализира се печалба. В края на миналата година започна да действа система за проследяване на недостига на лекарства. Тя е електронна и генерира автоматично списък с дефицитни продукти. Когато те са в този списък, те са забранени. Реших да проверя как стоят нещата. Дали се извършва износ на дефицитни продукти. След като поисках тези данни по Закона за достъп за обществена информация, започнах да ги засичам както в списъка с дефицитни, така и получих обратна връзка от аптеки какво липсва на пазара. Оказа се, че именно най-проблемните лекарства, които не достигат, са обект на износ".

Това заяви журналистът от Mediapool Мартина Бозукова в „Кой говори“ по Дарик радио.

Александровска болница може да изпадане в неплатежоспособност за осъществяване на лечебна дейност

Председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов от своя страна подчерта, че в списъка се намират антикоагулантите, Прадакса, Сератид, Пулмикорт.

„Забелязвам една тенденция от общата информация. Този списък с лекарства, които се изнасят, съдържаше 60-70 лекарства, сега по данните на госпожа Бозукова са над 380. Това е огромен списък, това са оригинални лекарства, без синоними, без лекарства, които да ги заместват. Наистина представлява голяма беда за всички хора“, категоричен е той.

Жизненоважно лекарство за диабетиците липсва в аптеките у нас

„Несъмнено много по-голямо количество може директно през склада да бъде отклонено. Никой не си играе на дребно“, заяви Бозукова.

НОВИЯТ ЕПИЗОД ОТ "ЗДРАВЕ НА ФОКУС":

На въпрос как може да се получава задържане в складовете, Костов отговори, че „всички играчи на пазара дават информация към системата, търговците на едро дават такава информация, имаме такива количества в склада, системата ги отчита, че ги имат в наличност, над 65% надвишават потреблението, по данни на притежателя на разрешение ги има достатъчно, но не са в аптеките, а с в складовете. Излизат от забранителния списък и тогава търговецът на едро ги изнася съвсем спокойно. Те отново влизат в списъка и тогава пак влизат. Тогава търговецът ги зарежда след време, те имат регулярна доставка. Има и коректни търговци на едро, който ни дава от време на време дефицитни лекарства. При всички останали някои лекарства изобщо не присъстват в номенклатурата". 

Аптеките в България са разпределени неравномерно

„Исках да знам освен кои лекарства се изнасят, от кои търговци на едро и в какви количества. Вече може да се знае това, но въпреки че беше предоставен достъп, беше ми даден такъв само до тези, които са изнесени, но не и от кой търговец и в какви количества. Аргумент няма, но предполагам става въпрос за търговска тайна. За мен този аргумент не е валиден, защото има надделяващ обществен интерес“, обясни Бозукова.

Гледайте целия разговор тук:

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм