Опозиционният активист Владимир Кара-Мурза е осъден на 25 години затвор в Русия по обвинения, свързани с критиките му срещу войната в Украйна, съобщават от Би Би Си.
Той беше признат за виновен в държавна измяна, разпространение на "невярна" информация за руската армия и принадлежност към "нежелана организация".
Руско-британският бивш журналист и политик е последният от няколкото опоненти на Путин, които бяха арестувани или принудени да избягат от Русия.
Той отрича всички обвинения.
Присъдата му от 25 години е най-високото поискано от прокурорите наказание и е най-дългата присъда, която опозиционер е получавал досега.
Миналата седмица той направи изявление: "Подписвам се под всяка дума, която съм казал... Не само че не се разкайвам за нищо от това, но и се гордея с него".
"Знам, че ще дойде ден, в който мракът, поглъщащ страната ни, ще се разсее", добави той в бележки, публикувани онлайн. "Нашето общество ще отвори очи и ще изтръпне, когато разбере какви престъпления са били извършени в негово име."
Съдията, който обявява присъдата, заявява, че тя ще бъде изтърпяна в "поправителна колония със строг режим" и че на Кара-Мурза ще бъде наложена глоба в размер на 400 000 рубли (4900 долара; 4000 паунда).
Кара-Мурза изигра ключова роля в убеждаването на западните правителства да наложат санкции на руски служители за нарушения на човешките права и корупция.
“Не сме никъде”. Изгубеното поколение на Украйна и войната за класните стаи
Той беше арестуван преди една година в Москва, първоначално за неподчинение на полицейски служител. След като беше задържан, му бяха повдигнати по-сериозни обвинения.
Делото му се основаваше отчасти на речта му пред политици в САЩ миналата година, в която той заяви, че Русия извършва военни престъпления в Украйна с касетъчни бомби в жилищни райони и "бомбардиране на родилни домове и училища".
Тези твърдения бяха независимо документирани - но бяха сметнати за неверни от руските следователи, които заявиха, че Министерството на отбраната "не е разрешавало използването на забранени средства... за водене на война" и настояваше, че цивилното население на Украйна не е било цел.
Друго обвинение е свързано с мероприятие за политически затворници, на което Кара-Мурза говори за това, което следователите наричат "предполагаемо репресивна политика на Русия".
Миналата седмица беше публикувано копие от речта му пред закритото съдебно заседание, в която той заяви, че процесът му напомня на показен процес от епохата на Сталин през 30-те години на ХХ век.
След една година война: Единна Украйна в руини и руски упадък сред ядрен шантаж
"Обвинявам себе си само за едно нещо", каза Кара-Мурза. "Не успях да убедя достатъчно мои сънародници и политици в демократичните страни в опасността, която сегашният кремълски режим представлява за Русия и за света."
Присъдата на Кара-Мурза беше широко осъдена, а британското правителство привика руския посланник.
"Липсата на ангажимент от страна на Русия за защита на основните човешки права, включително свободата на изразяване, е обезпокоителна", заяви в изявление британският външен министър Джеймс Клевърли.
Организацията " Human Rights Watch " определи присъдата като "пародия на правосъдие".
"Руските власти трябва незабавно да отменят присъдата и безусловно да го освободят", написа тя в социалните медии.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:
Още по темата
- Огнян Минчев: България е застрашена от ерозия на позицията си в евроатлантическия свят
- “Голямото жури”: Защо се промениха нагласите за споразумението за сътрудничество с Украйна?
- Акцентите в годишната реч на Путин: Икономиката, Украйна и Сирия
- Главчев щял да призове Зеленски “да прояви разбиране” за споразумението с Украйна (ОБЗОР)