В областния съвет във Вюрцбург, Бавария, са изложени 133 чифта яркооранжеви обувки - по един за всяка жена, убита от партньора си през 2022 година. "133 чифта обувки - защото жените са избрали или са били принудени да изберат погрешни партньори. 133 убити жени - това трябва да се промени", призовава представителката на местните власти Кармен Валрап, цитирана от АРД, предаде DW.

Германската обществено-правна медия пише, че броят на жертвите на домашно насилие в страната отново расте: през 2022-а година са били регистрирани над 240 500 такива случая. Това е с 8,5 процента повече, отколкото през 2021-а. Особено засегнати са жените с увреждания, но полицията не води статистика в това отношение, посочва АРД.

Според доклад на Федералното министерство на вътрешните работи, над 70 процента от жертвите на домашно насилие в Германия през 2022-а година са били жени. Седемдесет и шест на сто от заподозрените са мъже. 

Най-застрашени са най-беззащитните

До оранжевите обувки във Вюрцбург са наредени оранжеви инвалидни колички. Кармен Валрап отбелязва по този повод пред АРД, че когато става дума за домашно насилие, жените с увреждания почти никога не се споменават - а точно те страдат особено много.

Както показват проучванията - жените с увреждания са по-застрашени от дискриминация и насилие. Според правозащитничката Мартина Пушке, цитирана от АРД, рискът при тях е два до три пъти по-висок. Тя казва, че всяка втора жена с увреждане преживява сексуализирано насилие.

Причините за това са комплексни, обяснява Пушке. "От една страна извършителите използват силата си, когато жените с увреждания имат нужда от помощ - те експлоатират зависимостта им, независимо дали става дума за транспортни услуги, за обслужване в лекарски кабинети или в социални домове. Мнозина също така предполагат, че жената няма да разкаже нищо, или че няма да ѝ повярват, ако каже нещо."

Фаталното непознаване на правата

Трийсет и четири годишната Емел (името е променено - б. ред.) от Вюрцбург е била унижавана и бита от съпруга си в продължение на над пет години. Включително по време на нейните бременности.

Емел е с умствена изостаналост. Едва с помощта на своята асистентка разбрала за правата си и в крайна сметка подала молба за развод. Днес жената обяснява пред германската обществено-правна медия: "Беше ми трудно да се защитя, тъй като не знаех много неща, като например какви права имам. Съпругът ми си измисляше закони, каквито не съществуват. Ако знаех повече по-рано, щях да съм в състояние да се защитя. Но мъжът ми се възползва и ме направи зависима."

Поради това Мартина Пушке отправя призив към момичетата и жените с увреждания да опознаят правата си. Освен това центровете за женска консултация би трябвало да получат такова финансиране, че да оказват специална подкрепа на жени с различни увреждания, препоръчва тя пред германската обществено-правна медия.

"Жените могат да се освободят от насилието"

В Германия на всеки четири минути жена става жертва на насилие от партньор или бивш партньор, а всеки трети ден мъж убива своята настояща или бивша партньорка, информира АРД. Приютите за жени предоставят защита, но местата в тях не са достатъчни. 

В страната съществуват 6800 такива приюта, но свободните места в тях в момента са 12. За жените с увреждания е още по-трудно - специализираните приюти за тях са по-малко от сто, свободните места са десет.

С помощта на асистентката си Емел се справя и без подкрепата на приют за жени. Тя обаче знае, че и тя е можела да бъде сред чифтовете обувки в яркооранжево - особено заради увреждането си. Емел, цитирана от АРД, съветва останалите жени: "Бъдете смели, разберете правата си, образовайте се! Жените могат да се освободят от насилието!".

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм