Електромагнитният стрес, на който жените са подложени в градската среда и приемането на генномодифицирани храни са вероятни предпоставки за намаляващия яйчников резерв при нежния пол. При мъжете се предполага, че сперматогенезата може да се увреди вследствие на преболедуван ковид. Това стана ясно от думите на д-р Петра Македонова, репродуктивен специалист в Adella Fertility Clinic, която бе сред лекторите на събитието, организирано от Дарик и “9 месеца” “Спешна демографска ситуация”. Д-р Македанова обаче подчерта, че въпреки индикациите, че тези фактори могат да влияят негативно на плодовитостта при двойките, те остават в сферата на предположенията и безспорни научни доказателства в подкрепа на подозренията няма.
“Предвид това, че през последните 10 години много се развиха информационните технологии - да кажем, електромагнитния стрес - наблюдаваме, че жени, които живеят в градско население, където имаме повече електромагнитен стрес, са с бързо намаляващ яйчников резерв, за разлика от жени, които живеят на друго място. Но, да това е недоказуемо на практика. Другото, което е плод само на предположения, е изборът на храна – ГМО, но не можем да потвърдим. Искам да намеся и преболедуването на ковид, мъжкият фактор доста се увеличи и това е научно доказано, че са увредени съдовете в тестисите и също това пречи на сперматогенезата и намалява значително подвижността и морфологията на сперматозоидите и всъщност оплодителната способност. Това са доказани неща и напоследък го виждаме изключително често‘‘, обясни д-р Македонова.
Тя посочи, че за жалост, изчерпването на яйчниковия резерв е безсимптомно и единственият начин жената да бъде спокойна, ако реши, че се налага да отложи майчинството, е чрез изследване на Анти-мюлеров хормон и ехографски преглед в определен момент от цикъла, доверявайки се на специалист с опит в тази област.
Д-р Македонова сподели още, че едно от решенията за съхранение на репродуктивната функция е замразяването на яйцеклетки – независимо дали се касае за социални или медицински причини, налагащи тази стъпка.
Оказва се, че има все повече хора с репродуктивни проблеми у нас. Онези, които искат да имат деца, срещат сериозни затруднения. Няма точна статистика, но по последни данни, над 145 000 са двойките в България, които се нуждаят от асистирана репродукция.