Образованието, условията за кариерно развитие и създаване на семейство и доброто здравеопазване са част от предизвикателствата пред демографската ситуация у нас. Ситуацията е спешна, доколкото има нужда от обмислени, а не припряни мерки за решаването на проблемите. Това е изводът от дискусията “Спешна демографска ситуация”, която Дарик и “9 месеца” организираха.
Събитието се проведе в Kitchen59 в София и събра на едно място именити лектори в различни области, а разговорите водеха Мария Черешева и Георги Донков.
Образованието
Част от лекторите се обединиха около схващането, че промяната трябва да започне от образованието.
“Имаме много добра система, но ни куца самото изпълнение. Младите хора, които влизат в системата имат нужда от подкрепа. Липсва ни високо ниво на толерантност, особено към децата с различия. Законът ни е добър, но имаме нужда от нравственост и да работим за дисциплина”, коментира образователният експерт Даниела Северинова.
Географът и университетски преподавател доц. д-р Георги Бърдаров уточни, че една от причините за миграция е именно образованието. Той обаче подчерта, че ако допреди десетина години 80:20 от младите хора са били на мнение, че няма да живеят в България, сега е точно обратното.
Снимка: Георги Бърдаров
“Битката на XXI век е битката за човешки капитал - местата, регионите, градовете, които създават условия за добро образование”, коментира Бърдаров.
Образователният експерт Пламена Николова обясни, че една от основните причини да имаме отрицателен прираст не е, защото българските жени не раждат достатъчно, а защото много млади хора с малки деца се сблъскват с всички пречки на системата, които дори доброто икономическо и финансово положение не могат да преодолеят докрай. По думите ѝ в образователната система липсва толерантност и разбиране към децата със специални потребности, децата с таланти, тези с различна невротипичност.
Кариера
Адриан Николов от Института за пазарна икономика коментира, че има спад на работната сила.
“Едно трайно застаряване, по-скоро това, което не правим е да не ползваме добре ресурса, който имаме. Трудно ще върнем милиони хора от чужбина, но употребата на човешкия ресурс в страната докрай е нещо, което можем да направим”, коментира той.
И уточни, че демографията се интересува от цялостната среда.
“Изключително важно е един служител да се чувства добре, да е спокоен, че ако детето му се разболее ще може да си тръгне в два часа, защото той със сигурност ще навакса”, обясни Жени Делева - ръководител „Връзки с обществеността“ за Европа в Rakuten Viber.
Радослава Димитрова - HR експерт и предприемач също подчерта, че ценностите идват отгоре надолу. И изтъкна, че се наблюдават положителни тенденции, при които млади български програмисти, натрупали професионален опит в чужбина, се прибират в България.
Семейство
“Благодарение на красивите млади българи, които имат ум в главите си тази демографска ситуация от спешна ще се превърне в изпълнена с надежда. Достатъчно е да се появи едно хубаво дете вкъщи и въздухът се променя”, коментира писателката Здравка Евтимова.
И добави:
“За мен думата спешност е изпълнена с надежда, защото в спешното отделение изгубиш ли надеждата, губиш битката”.
Психологът Младен Владимиров даде съвет на младите: “Не само правенето на децата е хубаво, но и отглеждането им, опитайте.”
Снимка: Младен Владимиров
Той подчерта и, че голямата раждаемост е без значение, ако не затворим входната врата и не спадне високата смъртност. И направи паралел с увеличението на заплатите при висока инфлация.
Д-р Радосвета Стаменкова, която е изп.-директор на Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве обясни, че всички имат нужда от подкрепяща среда и подчерта един от проблемите на младите родители: “Понякога, за да ти влезе детето в детска градина е по-трудно, отколкото да влезе в историческия факултет на Кеймбриджкия университет”.
Здраве
По време на събитието беше коментирана и темата за раждаемостта.
“В световен мащаб продължителността на живота се е увеличила, но възможността една жена да забременее не се е повишила, преждевременната яйчникова недостатъчно има ръст”, заяви д-р Петра Македонова - репродуктивен специалист.
Д-р Алдин Али коментира, че у нас се наблюдава над 60% смъртност заради сърдечно-съдови заболявания.
“Ниската здравна култура на пациента и нихилизмът на държавата е проблем”, каза той.
Според Гергана Богданова, изпълнителен директор на фондация “Нана Гладуиш – Една от 8” в България няма здравеопазване, а има балнеолечение.
“В големите градове има все повече хора, които се опитват да се грижат за здравето си, липсва обаче здравно образование, информационната кампания може да напомни, но тя трудно може да образова”, каза още тя.
По време на събитието бяха излъчени части от видеопоредица с интервюта на българи, пътували и реализирали се в чужбина, някои от които все още са зад граница, а други създават семейство и кариера на родна земя.