Българинът доплаща от джоба си за здраве около 38 процента, което е най-голямото доплащане в Европейския съюз или два пъти и половина над средноевропейските нива. Причината за това е, че здравната вноска е пренебрежимо малка, на фона на цените на лекарствата, на услугите и на лекарския труд. Това заяви пред Дарик д-р Георги Миндов, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в София. Проблемът е, че запазвайки здравната вноска на 8 процента, ние постфактум, когато се наложи, я плащаме накуп, но качеството на медицината ни започва да спада, подчерта той.

Родители чакат с дни, докато аптеките приготвят антибиотици за децата им

„Най-голямото ни доплащане в цялата ни система е в България. По доклад за 2021 година се оказва, че за лекарства, за консумативи или за оказана медицинска помощ на ръка се доплащат около 38 процента, което е два пъти и половина повече от средните нива в Европа. Затова трябва да се замислим. Ниската вноска от 8 процента, за да я запазим, ние после плащаме накуп,” посочи д-р Миндов.

Защо недостигът на лекарства в Европа може да се задълбочи?

„Вноската е пренебрежимо малка на цените на лекарствата, на цените на услугите, на цените на лекарския труд, който може би единствено в България е най-евтин. И може би всичко е за сметка именно на лекарския труд,” допълни той.

Д-р Миндов заключи, че това е и причината качеството на цялата здравна помощ да пада.

„Качеството спада не само като лекарска услуга, но и като диагностика, лечение и цялата палитра на здравната помощ. Няма как да изравним едно качество в Швейцария, в Германия или в Австрия, където здравната вноска е 250 – 300 евро, с качеството в България, където вноската е 20 – 30 евро. И оттук всичко това се отразява на статистиката – имаме най-голяма смъртност, огромно количество хоспитализации и една почти неработеща извънболнична помощ.”

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм