блъсъкът между миньорите е интересен, те успяха да пречупят рогата на държавата в името на свободен пазар". Това заяви в предаването "Кой Говори" по Дарик Жана Цонева от Института по социология и философия при БАН.

"Хората са прави да протестират, те са лъгани в продължение на години, че тецовете няма да се затварят, но климатът вече не ни позволява, започваме да изчерпваме въглеродния си бюджет", каза тя, като подчерта важността на климатичните промени и необходимостта от преорганизация на енергийния сектор в съответствие със задачата за намаляване на емисиите на CO2.

Тя подчерта необходимостта от регулации и ограничения в енергийния сектор, за да се постигне устойчивост и относно квотите за електрическа енергия. Цонева поясни: "Квотите оскъпяват електрическата енергия и целта на тези квоти е постепенно да бъдат отбити индустриите от ток и енергия произвеждане от фосилни горива, така че това няма как да бъде оставено на пазара." 

"Ако бъде оставено на изцяло пазарна логика, тецовете ще се затворят по пазарни причини, а ако се случи административно затваряне, в случая за миньорите би трябвало да е по-малко болезненият път." Цонева подчерта сложността на взаимодействието между икономическите интереси и социалните последици.

"С този климат не могат да функционират електропреносната мрежа, въпросът е дали ще водим ние тези промени по рационален начин, като включваме интересите на работниците, или тези корекции ще се случат рязко като външни корекции от самия климат, изборът е наш", коментира Цонева.

"Очаква се токът да стане по-скъп, на свободен пазар не е толкова сладко, колкото ни се вижда", заключи тя, като напомни, че бъдещето на енергийния сектор ще има и икономически последици за гражданите.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts